Tang Can

   

Tang Can

Tang Can, Çin'in ünlü şarkıcısı. Hunan eyaletinin Zhuzhou kentinde dünyaya gelen Tang Can, Wuhan Müzik Akademisi'nde milli ses müziği öğrendi. Tang Can, akademiden mezun olduktan sonra Çin Dans Topluluğu'na sınavla girerek solistlik yapmaya başladı.

Tang Can, 7. Ulusal Genç Şarkıcılar MTV Müzik Video Ödülleri Yarışması'nın profesyonel grubu dalının folk şarkıları kategorisinde Seçkin Şarkıcı Ödülü'nü kazandı. Tang Can, katıldığı 5. “Kangka Kupası” Çin MTV Müzik Video Ödülleri Yarışması'nda yeni ve özel yöntemle söylediği “İyi Rüya Gerçeğe Dönüştü” şarkısı ile gümüş ödülü, “Balıkçı Kız” şarkısıyla bronz ödülü ve “Eskiden Böyle Bir Süre Var” şarkısıyla seçkin ödülü aldı.

1998 yılının yazında Çin'in bazı bölgeleri tarihte nadir görülen boyutta sel felaketine uğradı. Tang Can, sadece selden hasar gören bölgelerdeki insanlara yardım sağlanması için Çin Merkez Televizyonu tarafından düzenlenen “Kalbimiz bir arada birleşti” konulu büyük çaplı gösteriye değil, selle mücadeleye destek vermek ve selden hasar gören insanlara moral verilmesi için Hubei ve Jiangxi eyaletinde düzenlenen gösterilere de katıldı. Tang Can, ayrıca selle mücadele edilen yerlere giderek para ve malzeme bağışladı ve ayrıca kendi parasıyla çok etkili “Kahraman Övgüsü” şarkısının klibini çektirdi. Tang Can, bu şarkıda derin duyguyla halkın selle mücadele eden kahramanlara olan hayran ve saygı duygusunu anlattı. Bu şarkı Çin Merkez Televizyonu'nda (CCTV) birçok defa yayınlandıktan sonra olumlu bir toplumsal etki yaratmasından dolayı, CCTV tarafından selle mücadele için yapılan müzik video albümüne kaydedildi.

Tang Can, Çin Dans Topluluğu'nun çeşitli etkinliklerinin yanı sıra birçok defa büyük çaplı gösteri ve toplumun çeşitli çevreleri tarafından düzenlenen toplumsal yardım faaliyetlerine katıldı. CCTV'ye bağlı “Kalbi Kalbe Bağlama” adlı sanat topluluğu ile birlikte Huai'an, Kunming ve Lasa gibi Çin'in eski, az kişinin yerleştiği ve yoksul ve sınır bölgelerine giderek moral gösterileri sunan Tang Can, öğrenim fırsatını kaybeden çocukların eğitim görebilmesi için Beijing'deki Başkent Spor Salonu ve İşçi Spor Salonu'nda düzenlenen “Ümit Projesi” gösterisine karşılık beklemeden katıldı.

Tang Can'ın 1999 yılında yeni yıl için CCTV'de yayınlanan sanat şöleninde ünlü şarkıcı Huo Feng ile söylediği “İyi Bir Başlangıç” şarkısı sıcak ve neşeli ritimiyle birçok defa Çin Şarkılar Sıralaması'na girdi ve Çin'in bazı televizyonları tarafından önemli şarkı olarak yayınlandı. Bu şarkının klibi aynı zamanda piyasaya çıktı. 2000 yılında yeni yüzyılın karşılanması için Beijing'deki Yüzyıl Tapınağı'nda düzenlenen “Yeni Yüzyıl, Yeni Bin Yıl” konulu gece şöleninde Tang Can, “İyi Bir Başlangıç” şarkısını tekrar söyledi ve toplumun çeşitli çevrelerinin övgülerini kazandı.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor