Taiwan’ın gelişme tarihi

   

Taiwan'ın kalkındırılması

Taiwan Çin'in ayrılmaz bir parçası. Taiwan, coğrafi açıdan eski çağda Çin'in ana kesimiyle bütündü. Sonra yerküre kabuğu hareketlerinden dolayı birleşen kara kısmı batarak boğaz haline geldi. Taiwan Boğazı böylelikle oluştu. Ancak Taiwan'ın çeşitli bölgelerinde yapılan kazılarda çıkarılan taş aletler, siyah çömlekler, eski resimli çömlekler gibi tarihi eserler, Taiwan'ın kültürünün milattan önceki dönemlerde de Çin'in ana kesimiyle aynı olduğunu ispatladı.

Tarihi kayıtlara göre, zamanın Wu devleti yöneticisi Sun Quan 230 yılında 10 bin deniz askerine başkanlık eden General Weiwen ve Zhu Gezhi'yi Taiwan'a gönderdi. Bu, Çin'in ana kesiminden Taiwan'a gidenlerin, ileri kültür bilgileriyle bu bölgeyi kalkındırmalarının başlangıcıdır. 6. yüzyılın sonunda ve 7. yüzyılın başlarında hüküm süren Sui hanedanı döneminde İmparator Yang Guang, Taiwan'ın farklı örf ve adetleri hakkında bilgi almak ve yerel halkla dostluk ilişkilerini kurmak için üç kez heyet gönderdi. Bundan sonra Tang hanedanından Song hanedanına kadarki 600 yıl içinde, Çin'in ana kesiminin sahil bölgelerinde, özellikle Fujian eyaletinin Quanzhou ve Zhangzhou bölgelerinde yaşayanlar, savaştan kaçmak için Penhu adalarına ya da Taiwan'a taşındılar ve oradaki bakir toprakları tarıma açma çalışmalarıyla uğraştılar. Yuan hanedanı hükümeti, 1335 yılında Penhu'da “devriye ve denetim kuruluşu”nu kurdu. Bu kuruluş, Penhu ve Taiwan'daki sivil işlerini yönetmekten sorumluydu. Çin'in Taiwan'da özel yönetim kurumları kurması bu tarihten itibaren başladı.

Ming hanedanı döneminden sonra Çin'in ana kesimi ile Taiwan halkı arasındaki temaslar hiç kesilmemişti. Denizci Zhen He, geniş çaplı deniz filosuna başkanlık ederek Güney Çin Denizi ülkelerini ziyaret ederken Taiwan'da kaldı ve yerel halka sanat eserlerini ve tarım ürünlerini getirdi. 1628 yılında (Ming hanedanı Congzhen döneminin ilk yılı) Fujian'da kuraklık felaketi yaşandı. Geçim zorluğu çeken onbinlerce felaketzede Taiwan'a gitti ve orada toprakları tarıma açarak geçinmeye başladılar. Taiwan bundan sonra büyük çaplı kalkınma dönemine girdi.

Zhen Chenggong'un Taiwan'ı geri alması

16. yüzyılın ortalarından sonra, zengin ve güzel Taiwan adasına Batılı sömürgeciler göz diktiler. İspanya, Portekiz ve diğer yabancı ülkeler ardı ardına Taiwan'a saldırarak enerji kaynaklarını ele geçirdiler, dini kültürü ihlal ettiler ve asker gönderek işgal ettiler. Hollandalılar 1642 yılında İspanya'nın Taiwan'ın kuzeyindeki üssünü ele geçirdi. Taiwan bundan sonra Hollanda kolonisi haline geldi.

Hollandalı sömürgeciler, Taiwan'da kaldıkları sürede Taiwan halkını zalim bir şekilde sömürdü. Taiwan halkı Hollandalı sömürgecilere karşı sürekli mücadele etti. Milli kahraman Zhen Chengong, Taiwan halkının işbirliğiyle Hollandalı saldırganları kovarak Taiwan'ı geri aldı. Zhen Chengong, bundan sonraki kısa süre içinde yakalandığı hastalık nedeniyle öldü. Zhen'in oğlu Zhenjin ve torunu Zhen Keshuang, Taiwan'ı 22 yıl süreyle yönetti. Zhen ailesinin üç nesili, Taiwan'ı idare ederken şeker, tuz üretimini, sanayi ve ticareti geliştirdi, okullar açtı ve Gaoshan milliyetinin tarım üretim tarzını düzeltti. Bu önlemler Taiwan'ın ekonomi ve kültürünün hızla gelişmesini sağladı. Bu, Taiwan tarihinde önemli bir kalkınma ve gelişme dönemidir ve tarihte “Ming-Zhen Çağı” olarak adlandırılır.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor