Batı Göl

   

Çin'in doğusunda yer alan Zhejiang eyaletinin Hangzhou kentindeki Batı Göl, güzel manzarasıyla sayısız turisti büyüledi ve büyülümeyi sürdürüyor. 14. yüzyılda İtalyan gezgin Marco Polo Batı Göl'ü gezdikten sonra “Burada insan kendini cennetteymiş gibi hisseder” diye değerlendirmede bulunmuştu.

Batı Göl'de, Çin'de yediden yetmişe kadar herkesçe bilinen bir efsane meydana gelmişti.

Rivayete göre, bir beyaz yılan 1000 yıl süren çalışmadan sonra nihayet insan haline gelerek, güzel ve alımlı bir hanımcık oldu. Bir diğer yeşil yılan da 500 yıllık çalışmasıyla cici bir genç kız haline dönüştü. Alımlı hanımcık olan beyaz yılan kendisini Bainangzi, genç kız olan yeşil yılan da kendisini Xiaoqing olarak adlandırdılar.

Bainangzi ve Xiaoqing gezmek için birlikte Batı Göl'e gittiler ve bir köprüde Bainangzi, rastladığı genç bir aydına gönül bağladı. Xiaoqing büyü yaparak şiddetli bir yağmur yağdırırken, Bainangzi'nin gönül bağladığı genç Xu Xian da şemsiye tutarak göl kenarında kayık bekliyordu.

Bainanzi ve Xiaoqing'in yağmur altında mahsur kaldıklarını görünce Xu Xian şemsiyesini onlara verdi ve kendisi utanarak uzaklaştı.

Bainangzi, Xu Xian'in böyle utangaç biri olduğunu görünce onu daha da sevmiş, Xu Xian de bu arada güzel Bainangzi'den hoşlanmış. Xiaoqing'in yardımıyla Xu Xian ve Bainangzi evlenmiş ve Batı Göl kenarında bir eczane işleterek, mutlu bir yaşamı sürdürmeye başlamışlar.

Ancak Hangzhou kentinde bulunan Jinshan Tapınağı'ndaki büyük rahip Fahai, yılanlıktan insanlığa geçen Bainangzi'nin insanlara zarar vereceği görüşündeymiş. Fahai, Xu Xian'a eşi Bainangzi'nin yılandan geldiğini söylemiş ve ona yılanı tanıma tekniğini de öğretmiş. Duanwu Bayramı geldiğinde Çinliler kendilerini nazardan korumak için Xionghuang adında bir rakı içerler; Xu Xian da Fahai'nin söylediğini yapmak için Bainangzi'ya zorla Xionghuang rakısı içirmeye çalışmış. Hamile olan Bainangzi, rakı içmek istememiş, ancak Xu Xian'ın ısrarı üzerine rakıyı içmek zorunda kalmış. Bainangzi, rakı içer içmez hemen yılana dönüşmüş ve bunu gören Xu Xian da korkudan ölmüş. Bainangzi, Xu Xian'ı kurtarmak için hamileliğine rağmen insanı ölümden döndürebilen Lingzhi otunu elde tmiş. Bainanzi, Lingzhi otuyla Xu Xian'ı kurtarmış. Xu Xian, bu olaydan Bainangzi'nin kendisini gerçekten çok sevdiğini anlamış.

Ancak Fahai, beyaz yılanın dünyada Xu Xian ile sürdürdüğü mutlu yaşama tahammül edememiş ve Xu Xian'ı kandırarak Jinshan Tapınağı'na getirmiş ve rahip olmaya zorlamış. Bundan haberdar olan Bainangzi ve Xiaoqing, büyü yaparak sel oluşturmuş ve Jinshan Tapınağı'nı suyla kuşatmayı çalışmış. Ancak Fahai'nin büyüsü daha güçlü çıkmış ve doğum yapmak üzere olan Bainangzi ve Xiaoqing kaçmak zorunda kalmışlar.

Bainangzi ve Xiaoqing, Xu Xian ile ilk tanıştıkları köprüde Jinshan Tapınağı'ndan kaçmaya başaran Xu Xian ile karşılaşmışlar ve karı koca yeniden birbirine kavuşmuş. Bainangzi, bir oğlan doğur doğurmaz, Fahai tarafından Batı Göl kenarındaki Leifeng pagodasına gömülmüş. Fahai, Batı Göl'ün suyu kurumadan ve Leifeng pagodası çökmeden Bainangzi'nin dünyaya bir daha dönmeyeceğine dair beddua etmiş.

Uzun yıllardan sonra Xiaoqing de olağanüstü güce sahip biri olmuş ve yeniden Batı Göl'e dönmüş. Fahai'yi yenmeye başaran Xiaoqing Batı Göl'ün suyunu kurutarak, Leifeng pagodasını devirdikten sonra Bainangzi'yi kurtarmış.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor