APEC ve Çin

   

Avustralya Başbakanı Ethan Hawke 1 Ocak 1989'da Kore Cumhuriyeti'ne yaptığı ziyaret sırasında ileri sürdüğü “Seul önerisi”nde ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi konusunu ele almak için Asya-Pasifik bölgesinde bakanlar düzeyinde toplantı yapılması önerisini ileri sürdü. İlgili ülkelerle istişarelerden sonra Avustralya, ABD, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Yeni Zelanda, Kanada ve zamanın ASEAN üyesi 6 ülke Avustralya'nın başkenti Canberra'da Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (APEC) bakanlar düzeyindeki ilk toplantısını düzenlediler ve APEC resmen kuruldu.

Kasım 1991'de Seul'de düzenlenen APEC'in 3.bakanlar toplantısında onaylanan “Seul Deklerasyonu”nda APEC'in amacı ve hedefi resmen belirlendi. Bu amaçlar ve hedefler şunlardır: Asya-Pasifik bölgesinde yaşayan halkların ortak hak ve çıkarları için ekonominin büyümesi ve gelişmesini korumak; APEC'e üye ülkelerin ekonomilerinin birbirlerine dayanmasını ilerletmek; dışa açılan çok taraflı ticaret sistemini güçlendirmek; bölgesel ticaret ve yatırım engellerini azaltmak.

APEC'in toplam 21 üyesi bulunuyor.

APEC'in Çin ile olan ilişkisi:

Çin, APEC'e katıldığı 1991 yılından bu yana, APEC tarafından düzenlenen çeşitli faaliyetlere aktif olarak katıldı. Bu Çin'in reform ve dışa açılma uygulamaları için elverişli dış ortam yarattı ve APEC'e üye ilgili taraflar arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesini de hızlandırdı. 1993 yılından itibaren Çin Cumhurbaşkanı her yıl düzenlenen APEC'e üye ülkelerin liderlerinin gayri resmi toplantısına katıldı. Toplantılarda Çin'in bazı sorunlara yönelik görüşlerini ve ilke tutumunu açıklayan Çin lideri, toplantının başarılı geçmesinde olumlu ve yapıcı rol oynadı. APEC'e üye ülkelerin liderlerinin gayri resmi toplantısı 2001'de Çin'in sanayi kenti Shanghai'da başarıyla düzenlendi.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor