Mozi hakkındaki bir öykü

   

Mozi, M.Ö 5. yüzyılda yaşadı. O dönemlerde Çin, birçok beylikten oluşan bir ülkeydi. Bu beyliklerden Chu büyük, Song de küçüktü.

O dönemde yaşayan ünlü bir marangoz olan Gongshu Ban, Chu devleti için “bulut merdiven” adlı yeni bir silah icat etmiş. Düşman devletinin surlarını aşmak için kullanılan bu merdiven zamanında stratejik bir silah olarak görülüyordu. Chu devleti “bulut merdiven”e sahip olur olmaz hemen Song'a saldırmaya hazırlanmış.

Mozi bu haberi alır almaz hemen yola çıkmış ve 10 gün 10 gece sonra Chu devletinin başkentine ulaşmış, Gongshu Ban'ı ziyaret etmiş. Mozi, Gongshu Ban'a “Kuzeyde yaşayan biri bana eziyet etti, yardımınızla onu öldürmek isterim ve bunun karşılığında size çok para verebilirim” demiş. Gongshu Ban, “Onurlu biriyim, para için insan öldüremem” diye karşılık vermiş. Mozi, konuşmasına şu sözlerle devam etmiş: “Nüfusu az, ancak toprağı geniş olan Chu, zayıf ve küçük Song'a saldırmaya hazırlanıyor. Bu haksız bir savaştır. İnsan öldürmeyeceğini söylüyorsun, ancak savaşın patlak vermesi durumunda ne kadar çok masum insan icat ettiğin o yeni silah yüzünden ölecek. Bunun, ellerinle insan öldürmekten ne farkı var?”

Gongshu Ban, buna karşılık verebilecek bir söz bulamamış ve Song'a saldırma kararının Chu kralı tarafından verildiğini söylemiş. Mozi de bunun üzerine Gongshu Ban ile birlikte Chu kralını görmeye gitmiş. Mozi, Chu kralını görünce lafını savaştan başlatmamış ve krala bir soru soracağını söylemiş. Chu kralı nasıl bir soru olduğunu sorunca Mozi, şöyle demiş: “Şimdi öyle biri var ki, kendisinin güzel bir arabası varken gözünü komşusunun eski, dökük arabasına dikmiş; kendisinin güzel giysilerini bir yana bırakıp, komşusunun yırtık giysilerini çalmak ister. Acaba bu nasıl biri?” Chu kralı, hemen “O, hırsız biri” diye cevap vermiş. Bunun üzerine Mozi, şunları söylemiş: “Chu büyük, Song da küçük bir devlet, tıpkı güzel bir araba ile bozuk bir arabaya benzerler; Chu zengin, Song da yoksul kaynaklara sahip, bu da güzel bir giysi ile yırtık bir giysi gibi. Dolayısıyla bana göre, Chu'nun Song'a saldırması ve o hırsızın davranışlarına benzer.”

Chu kralı ne diyebileceğini bilememiş, ancak ısrarla “Ama, Gongshu Ban benim için ‘bulut merdiven' yaptı ve onun için Song'a mutlaka saldırmam gerekir” demiş. Mozi sakin sakin, “Bulut merdiven aslında düşündüğünüz kadar yararlı değil, inanmıyorsanız Gongshu Ban ile bir savaş tatbikatı yapabilirim” demiş. Birçok saldırma taktiğini denemiş Gongshu Ban ama Mozi'nin savunmasını aşamamış.

Gongshu Ban yenilgiyi kabul etmek istemeyerek “Seni nasıl yenebileceğimi biliyorum, ama söylemiyorum” demiş. Mozi de aynı şey söylemiş. Chu kralı Mozi'ye ne demek istediklerini sorunca Mozi, “Gongshu Ban beni öldürmek istiyor ve ölürsem Song devletini savunabilen birinin kalmayacağını sanıyor. Ama maalesef bütün savunma tekniklerini çıraklarıma öğrettim. Beni öldürseniz de Song devletinin şehir kapısını açamazsınız” demiş.

Chu kralı bunları duyunca da “Song'a saldırmaktan vazgeçtim” demek zorunda kalmış. Böylece Mozi, zekası ve cesaretiyle Song'u büyük bir felaketten kurtarmış.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor