Yingxian Tahta Pagodası

   

Yingxian Tahta Pagodası

Çin'in kuzeyindeki Shanxi eyaletindeki Ying ilçesinde yer alan Yingxian Tahta Pagodası'nın inşasına 1056 yılındaki Liao hanedanı döneminde başlandı. Pagodanın tamamlanması ise tam 140 yıl aldı. Dört metre yükseklikteki bir platformda kurulan pagodanın yüksekliği 70 metreye yaklaşıyor ve en alttaki çapı da 30 metreyi buluyor. Pagoda inşası için toplam 3 bin ton ağırlığında 3 bin metreküp kızıl çam ağacı kullanıldı.

Sekizgen şeklindeki pagoda dışardan bakıldığında beş kat olarak görünüyor ama aslında dokuz kat bulunuyor.

Yingxian Tahta Pagodası, geçen 900 yılı aşkın sürede birçok depremin sınavından başarıyla geçmiş durumda. Tarih kitaplarında pagodanın tamamlanmasından 300 yıl sonra bölgede 6.5 şiddetinde bir deprem meydana geldiği, artçı sarsıntının tam yedi gün sürdüğü ve pagoda etrafındaki binaların hepsinin çöktüğü, depremden yalnızca pagodanın hiç etkilenmediği kayıtlı. Son yıllarda Ying ilçesinin çevresinde meydana gelen depremler de pagodayı tümüyle salladı, ancak bina sapasağlam ayakta kalmayı başardı.

Pagodanın tepesinde duran ve 14 metre yükseklikteki demir çubuk da paratöner işlevi görüyor ve pagodayı yıldırımlardan koruyor.

Yingxian Tahta Pagodası dünyada en iyi korunan, yapısı en mükemmel, dış görünüşü de görkemli çok katlı tarihi bir tahta bina. Pagoda, eski çağlardaki Çinli marangozların yapı oluşumu, güç bilimi ve denge, depreme dayanınıklılık, yıldırımlardan korunma gibi alanlardaki büyük başarılarının bir göstergesi niteliğinde.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor