Sağlık kontrolü noktaları

   

Çin Halk Cumhuriyeti Sağlık Kontrol Bürosu, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi tarafından yetki verilerek, yabancılara yönelik sağlık kontrolü çalışmalarını yürüten organıdır. Buna bağlı çeşitli sağlık kontrolü kuruluşları sınır karakollarında görevlendirilir ve gümrük girişi ve çıkışı yapanları sağlık kontrolünden geçirirler. Sağlık kontrolü işlemi yapılmadan gümrükten geçilmez.

Gümrükten geçen yolcuların yanındaki valizlerin, bulaşıcı virüs taşıma ihtimali bulunan bavul ve eşyaların sağlık kontrolünden geçmesi gerekir. Sağlık kontrolü kuruluşları bulaşıcı hastalıkların yaşandığı bölge ve bu bölgeden getirilen çeşitli gıda maddesi ve su ürünlerine dezenfekte etmek şartıyla gerekli belgeyi verir ve gümrükten geçişine izin verir.


Tifo hastalığı yaşanan bölgeden gelen yolcuların gümrüğe girerken, mutlaka karantina kuruluşlarından verilen geçerli tifo aşı belgesini göstermesi gerekmektedir.Geçersiz belgeye sahip olan yolcular bulaşıcı bölgeden çıktığı tarihten itibaren 6 gün içinde kontrol altına alınır ve yeni aşı belgesi verildikten sonra gümrükten çıkarlar.


Gümrükten giriş çıkış yapan ulaşım araçları, personel, gıda, içme suyu gibi eşyalar ve virüs taşıyan böcek ve hayvanların hepsinin bulaşıcı hastalık tehlikesiyle denetim altına alınması gerekir. AİDS, cinsel hastalıklar, cüzzam, sinir hastalığı ve salgın akciğer hastalıklarına yakalanan yabancı yolcuların gümrüğe girmesi yasaktır.


AİDS, cinsel hastalıklar, cüzzam, sinir hastalığı ve salgın akciğer hastalıklarına yakalanan yabancı yolcuların gümrüğe girmesi yasaktır.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor