Çin’in ünlü kadın akademisyenleri

   

Lin Qiaozhi

Tıp bilimi uzmanı. Fujian eyaletine bağlı Xiamen şehrinde doğdu. 1929'da Xie He Tıp Enstitüsü'nden mezun oldu ve tıp bilimi doktorluğunu kazandı. Xie He Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nde profesörlük ve bölüm başkanlığı, Beijing Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Onursal Hekimliği ve Çin Tıp Akademisi Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Gençlik döneminde ceninin rahimde nefes alması konusunda incelemeler yaptı, besleme hücresinde ur çıkması ve gelişmesi kuralları, kadının leğeninde veremin çıkışı ve tedavisi konusunda derin incelemeler yaptı, bununla birlikte bilimsel bilgilerin yaygınlaşması ve kadınlar ile çocukların sağlıklarının korunması çalışmalarında bulundu. Tıp bilimi ve teknolojisinin önemli isimlerinden. 1955'te Çin Bilimler Akademisi akademisyenliğine seçildi. Çin Bilimler Akademisi Felsefe ve Sosyal Bilimler Bölümü üyesidir.

Xie Xide

Fizik bilimi uzmanı, Fujian eyaletine bağlı Quanzhou'da doğdu. 1946'da Xiamen Üniversitesi'nden mezun oldu. 1951'de ABD Massachusetts İnstitute of Technology'de (MİT) fizik bilimi doktorluğunu kazandıktan sonra üniversitede kalarak, doktora sonrası incelemelerde bulundu. Sırasıyla ABD, İngiltere, Kanada, Japonya ve Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki 12 üniversitenin onur doktorluklarını, Japonya Doğu OkyanusÜniversitesi'nin mehendislik onur doktorluğunu kazandı. 1988'de 3. Dünya Akademisi akademisyenliğine seçildi. American Academy of Arts and Sciences'ın yabancı uyruklu akademisyeni. Fudan Üniversitesi'nde profesör. Yarı iletken fiziği ile katı maddelerin enerji miktarı ve düzey fiziği alanlarındaki eğitim ve inceleme çalışmalarıyla birçok önemli sonuç elde etmenin yanı sıra bu konulardaki inceleme çalışmalarının öncüsü ve örgütleyicilerinden biridir. 1990'lı yıllarda yarı iletken düzey ve temas düzeyi, kısa devreli süper kristal kafeslerinin fonon enerji miktarı ile ilgili incelemelerde bulunarak önemli sonuçlar elde etti. 1980'de Çin Bilimler Akademisi akademisyenliğine seçildi. Çin Bilimler Akademisi Felsefe ve Sosyal Bilimleri Bölümü üyesidir.

He Zehui

Nükleer fizik bilimi uzmanı, Jiangsu eyaletinin Suzhou kentinde doğdu. 1936'da Qinghua Üniversitesi'nden mezun oldu. 1940'da Almanya Berlin Sanayi Üniversitesi Mühendislik Doktorluğu'nu kazandı. Çin Bilimler Akademisi Yüksek Enerjili Fizik Enstitüsü'nde araştırmacı. Almanya Heidelberg Kraliyet Akademisi (K.W.I) Nükleer Fizik Enstitüsü'nde bulunduğu sırada pozitif-negatif elektronlarının enerji tam enerji dönüşümü ilgili esnek çarpma belirtisini ilk olarak keşfetti ve bu konuda incelemeler yaptı. Paris Fransa Enstitüsü'ne bağlı Nükleer KimyaLaboratuvarı'nda çalıştığı sırada birlikte çalıştıklarıyla uranyumla ilgili 3 füzyon ve 4 füzyon belirtilerini ilk olarak keşfetti ve bu konuda incelemeler yaptı. Çin Halk Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında çalışma arkadaşlarıyla birlikte kendi gücüne dayanarak taneciğe hassas olan atom çekirdeği testi cihazı başarıyla deneyip imal etti. Laboratuvar, yüksek dağdaki kozmik ışınları gözetleme istasyonunun yapılanması ile gök balonu ve yüksek enerjili astrofizik alanlarındaki incelemelerde önemli katkılar yaptı. 1980'de Çin Bilimler Akademisi akademisyenliğine seçildi. Çin Bilimler Akademisi Felsefe ve Sosyal Bilimler Bölümü üyesidir.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor