Yantze Nehri’ndeki Üç Boğaz

   

Çin'de birinci, Asya'da üçüncü büyük nehir olan Yantze Nehri'nin yukarı ve orta havzasında Qutang, Wu ve Xiling olmak üzere üç boğaz yer alıyor ve bölge de “Üç Boğaz” olarak adlandırılıyor. Toplam uzunluğu 200 kilometreyi bulan Üç Boğaz dünyaca ünlü bir turistik yerdir.

Üç Boğaz'ın batısında yer alan Qutang Boğazı'nda “Beyaz İmparatorluk” anlamını veren “Baidi Kenti” adlı bir turistik yer var. Kentin ismi gerçek bir öyküden geliyor.

Yaklaşık 2 bin yıl önce Batı Han hanedanı köylülerin ayaklanmasıyla devrildi, ancak yeni hanedan henüz kurulamadı. Ülkenin güneybatı kesimi Gongsun Shu adlı bir generalin kontrolündeydi.。

Bir gün Gongsun Shu rüyasında birinin ona “12 yıl imparator olacaksın” dediğini gördü ve ertesi günün sabahı bahçesinde yürüyüş yaparken kuyudan buhar yükseldiğini, sanki beyaz bir ejderhanın havalandığını gördü. Gongsun Shu, bunu imparator olacağının belirtisi kabul etti ve tören düzenleyerek, kendisini Beyaz İmparator olarak ilan etti. Qutang Boğazı'nda kurduğu kenti de “Baidi” olarak adlandırdı.

Gongsun Shu'nun Ma Yuan adındaki yetenekli bir dostu bunu duyunca ona katılmaya geldi. Ancak Ma Yuan, Gongsun Shu'nun küçük şeylere fazla önem veren bir insan olduğunu anlayıp, ondan ayrıldı.

Gongsun Shu rüyasında gördüğü gibi 12 yıl imparator oldu ve 37 yılında Doğu Han hanedanını kuran Liu Xiu ile yaptığı savaşta öldürüldü. Ancak Gongsun Shu, hükümdarlık döneminde bölgenin tarımını geliştirdi, sulama tesislerini inşa ettirdi ve halka mutluluk getirdi. Bundan dolayı Gongsun Shu öldükten sonra halk onu anmak için Baidi kentinde “Baidi Tapınağı” yaptı.

Günümüzde dünya çapındaki en büyük sulama tesisi Üç Boğaz Barajı bu bölgede inşa ediliyor. Yantze Nehri'nin ana kolunun Üç Boğaz'da kesilmesinden sonra su seviyesi 110 metre yükseltilerek rakımı 175 metreye ulaşacak. Üç Boğaz'daki bazı doğal ve kültürel manzaralar su altında kalacakken, ortaya çıkacak yeni manzaralar da turistleri bekleyecek.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor