Çin-ABD ilişkileri

   

ABD Başkanı Richard Nixon, Şubat 1972'de Çin'i ziyaret etti. Bu ziyaret sırasında, iki taraf arasında “Çin-ABD Ortak Bildirisi” diğer adıyla “Shanghai Ortak Bildirisi” yayınlandı. Böylece, iki ülke arasında 20 yıldan fazla süren hiç temasta bulunmama durumu sona erdi. Çin ve ABD, 16 Aralık 1978'de diplomatik ilişkilerin kurulmasıyla ilgili ortak bildiriyi yayınladılar. 1 Ocak 1979'da Çin-ABD arasında büyükelçilik düzeyinde diplomatik ilişkiler resmen kuruldu. Çin ve ABD tarafından 17 Ağustos 1982'de yayınlanan “17 Ağustos Ortak Bildirisi”nde ABD'nin Taiwan'a silah satmasıyla ilgili aşamalı çözümler belirlendi.

Ocak 1984'te Çin Başbakanı, ABD'yi ziyaret etti. Nisan ayında ABD Başkanı Ronald Reagan, Çin'i ziyaret etti. Temmuz 1985'te Çin Cumhurbaşkanı Li Xiannian, ABD'ye gitti. Bu, Çin Cumhurbaşkanı'nın ABD'ye yaptığı ilk ziyaretti.

Ocak 1998'de ABD Savunma Bakanı Richard Cohen, Çin'e geldi. Bu ziyaret sırasında iki ülke arasında Çin ve Amerikan savunma bakanlıkları arasında denizde askeri güvenliğin güçlendirilmesi konusunda görüşme mekanizması kurulması ile ilgili protokol imzalandı. Aynı yılın 25 Mayıs günü Çin Cumhurbaşkanı Jiang Zemin ve ABD Başkanı Bill Clinton ilk kez iki ülkenin liderleri arasında aynı ay hizmete açılan telefon hattından görüşerek, Güney Asya'daki durum ve Çin-ABD arasındaki ilişkiler üzerinde fikir alışverişinde bulundular.

ABD Başkanı Bill Clinton, Çin Cumhurbaşkanı Jiang Zemin'in davetlisi olarak 25 Haziran-3 Temmuz 1998 günleri arasında Çin'e resmi ziyaret yaptı. Jiang Zemin, Clinton ile görüştü. İki taraf, önemli uluslararası sorunlar üzerinde diyalog ve işbirliğinin daha da güçlendirilmesi konusunda anlaştı ve 21. yüzyıla yönelik Çin-ABD yapıcı stratejik ortaklık ilişkilerinin kurulması hedefine doğru ilerlemek için çaba harcamayı kabul ettiler. İki taraf, görüşmede kendi kontrolleri altındaki stratejik nükleer silahlarla karşı tarafı hedef almama kararı aldılar. İki taraf, ayrıca aralarında ekonomik ve finans alanındaki stratejik diyalogu daha da yoğunlaştırarak, dünya ekonomisi ve uluslararası finansın iyi bir şekilde gelişmesinin hızlandırılmasına olumlu katkılarda bulunmayı kabul ettiler.

1 Ocak 1999'da, Çin Cumhurbaşkanı Jiang Zemin ve ABD Başkanı Bill Clinton iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 20. yıldönümü dolayısıyla karşılıklı kutlama mesajı gönderdiler. Aynı yılın 6-14 Nisan günleri arasında, Çin Başbakanı Zhu Rongji ABD'yi ziyaret etti. Bu Çin başbakanının 15 yıldan sonra ABD'ye yaptığı ilk ziyaret oldu.

Başını ABD'nin çektiği NATO'nun Yugoslavya'Ya yönelik harekatı sırasında, 8 Mayıs 1999 günü Beijing saatiyle sabah 5:45'te, Çin'in Belgrad'daki büyükelçiliği farklı açılardan gelen 5 füzenin hedefi oldu. Saldırı sonucu, 3 Çinli gazeteci öldü, büyükelçilikte çalışan 20'den fazla kişi yaralandı ve büyükelçilik binası ağır hasar gördü. ABD'nin bu barbar girişimi Çin halkında büyük öfke uyandırdı. İki ülke arasındaki ilişkiler bu olaydan dolayı belli ölçüde etkilendi.

Çin Cumhurbaşkanı Jiang Zemin ve ABD Başkanı Bill Clinton 11 Eylül 1999 günü Yeni Zelanda'nın en büyük kenti Auckland'da düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü Gayri Resmi Liderler Toplantısı sırasında bir araya geldiler. Görüşmede olumlu sonuçlar elde edildi.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor