Ocak Tanrısı’na şükretme efsanesi

   

2 bin yıldan fazla bir süredir Çin'de Ay Takvimi gereğince yılın ilk ayının 23. gününde Ocak Tanrısı'na şükretmek için ocağa tapınma geleneği vardır.

Çin efsanelerinde geçen tanrılardan biri olan Ocak Tanrısı, Gök Tanrısı tarafından dünyadaki her aileye gönderilen bir memurmuş. Ocak Tanrısı her yıl Gök Tanrısına rapor yazmalıymış. İnsanlar Ocak Tanrısı'ndan hem korkuyor, hem de ona saygı gösteriyorlarmış. Bu yüzden Ocak Tanrısı'na dalkavukluk etmek için insanların dünyasında her yıl “ocağa tapınma” geleneği oluşturulmuş. Ocağa tapınma hakkında çok sayıda enteresan efsane vardır.

Çok eskiden Zhang Sheng adlı bir zengin adam varmış. Onun karısı Ding Xiang çok güzel ve şefkatli bir kadınmış. Başlangıçta karı-koca birbirini çok seviyormuş ve günleri uyum içinde geçiyormuş.

Bir gün, dışarda iş yapan Zhang Sheng, Hai Tang adlı bir kadın görmüş ve ona hemen aşık olmuş. Hai Tang da Zhang Sheng'in çok zengin anlayınca adama dalkavukluk yapmış, yılışmış. Kısa süre sonra Zhang Sheng, Hai Tang'ı ikinci karısı olarak evine almış. Hai Tang, Ding Xiang'ın kendisinden güzel, ayrıca resmi eş olmasını kıskanarak Zhang Sheng'i Ding Xiang'den boşanmaya ve evden kovmaya zorlamış.

O günden sonra Zhang Sheng ve Hai Tang gün boyunca, sabahtan akşama kadar yiyip içmeye, eğlenmeye başlamışlar. İki yıl dolmadan adam serveti tüketmiş. Hai Tang, fakirleştiğini görünce Zhang Sheng'den ayrılarak başka bir adamla evlenmiş. Yalnız kalmış olan ve hiçbir iş yapmayı bilmeyen Zhang Sheng sokak sokak dolaşarak dileniyormuş. Karlı bir günde hem aç, hem de soğukta kalamış olan Zhang Sheng zengin bir ailenin kapısı önünde bayılmış. Bu ailenin kadın hizmetçisi bir dilencinin baygın olarak yerde yattığını ev sahibi bayana bildirerek dilenciyi mutfağa taşımış. Biraz sonra ev sahibi bayan gelmiş. Zhang Sheng çok şaşmış. Bu bayan iki yıl önce boşadığı Ding Xiang imiş. Bundan çok utanan Zhang Sheng sığınacak bir yer bulmak istemiş, hiçbir yer bulamayınca aklına bir şey gelmiş ve hemen kendisini ocağa atmış. Mutfağa gelen Ding Xiang dilenciyi göremeyince çok merak etmiş. Ocağın ağzına bir şey tıkandığını görmüş ve baktığında bunun Zhang Sheng olduğunu fark etmiş. Zhang Sheng ocakta yanarak ölmüş. Ding Xiang ölen adamın eski kocası olduğunu öğrenince çok üzülmüş ve o da kısa sure sonra üzüntüden ölmüş. Gök Tanrısı bu olayı öğrendikten sonra hatasını anladığı, itiraf etmeye cesaret edebildiği için Zhang Sheng'i Ocak Tanrısı olarak atamış. Sonra, insanlar Ding Xiang'ın heykeline Ocak Kraliçesi olarak Zhang Sheng'in heykeliyle birlikte mutfaklarında tapınmaya başlamışlar.

Çok eskiden insanlar, Ocak Tanrısı'nın Gök Tanrısı önünde kendilerine övgü dolu sözler söylemesi için ocak şekeriyle ocağa şükrediyorlarmış. Hem yapışkan hem de tatlı olan ocak şekeri arpa filizinden yapılıyormuş. Ocak şekeri çok tatlı olmamasına rağmen çiğnence insanın dişlerini birbirine yapıştırıyormuş. İnsanların Ocak şekeriyle ocağa şükretmelerinin amacı, Ocak Tanrısı'nın ocak şekerini yemesinden sonra ağzını şapırdatarak “tatlı yiyen tatlı konuşsun” demesi ve kötü söz söylememesidir. Bu tabii ki enterasan olduğu kadar, komik de bir istek.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor