Nüfus

   

Taiwan'ın alanı pek geniş değildir, fakat nüfus yoğundur. 2001 yılının sonuna dek Taiwan'ın nüfusu 22.4 milyonu buldu. Nüfus yoğunluğu kilometrekarede 619 kişidir.

Taiwan'daki nüfus kategorisinde yaşlanma eğilimi görülüyor. 2001 yılının sonuna dek 0-14 yaşlarındaki kişilerin oranı yüzde 25.8'e indi, 15-64 yaşlarındaki kişilerin oranı yüzde 67.4'e yükseldi. 65 yaş üstündeki kişilerin oranı yüzde 6.8'e çıktı.

Taiwan'da nüfus dağılımı bölgelere göre dengeli değil. Taiwan'ın yüzölçümünün üçte birini oluşturan ve deniz seviyesinden 1000 metreyi aşkın yükseklikteki dağlık bölgelerde her kilometrekarede ortalama olarak yalnızca 20 kişi civarında, kentlerde ise her kilometrekarede 4800'den fazla kişi yaşıyor. Özellikle Taipei, Kaohsiung, Taizhong, Jirong, Xinzhu, Jiayi ve Tainan kentleri nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölgelerdir. Adı geçen yedi kentin yüzölçümü Taiwan'ın toplam yüzölçümünün yüzde 2.9'unu oluştururken nüfusu ise tüm eyaletin yüzde 31'ini teşkil ediyor.

Taiwan'ın nüfus politikasında toplumsal ve ekonomik gelişmeyle birlikte sürekli düzenlemeler yapılıyor. 1965 yılından itibaren Taiwan'da “aile planlanması” uygulanmaya başladı. Bu plan çerçevesinde gençlerin evlilik ve çocuk doğurma yaşlarına sınır koyuldu ve bir çifte “bir çocuk az değil, iki çocuk uygun” önerisinde bulunuldu. Bundan sonra Taiwan'daki evli kadınların doğum oranı adım adım düşmeye başladı. Bu, nüfusun artışını yavaşlatmada belli ölçüde rol oynadı. Nüfusun artış hızının yavaşlaması, nüfus yaşlanmasına ve emek gücünün azalmasına yol açtı. Bu nedenle Taiwan makamları 1990 yılında “nüfus politika programı”nda değişiklikler yaptı ve “iki çocuk uygun, üç çocuk fazla değil” politikasını öne sürdü. Son yıllarda Taiwan makamları çocuk doğurmayı teşvik politikasını uyguluyor.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor