Yer Oyunu

   

Yer Oyunu, Çin'in güneybatısındaki Guizhou eyaletinin birçok yöresinde, özellikle Anshun bölgesinde çok yaygındır. Çinlilerin geleneksel Bahar Bayramı ile Fener Bayramı arasındaki 15 gün içinde Anshun bölgesindeki köylerde yer oyunu gösterilerine sık sık rastlanılabiliyor. Yer Oyunları'nın gösteri programları arasında “Üç Devletin Hikayesi”, “Sui ve Tang Hikayesi”, “Tanrılar Listesi” ve “Yang Ailesi'nin Kahramanları” gibi savaş oyunları yer alıyor. Oyunda kötü ruhları kovma havasını yoğunlaştırmak için zaman zaman cehennemdeki figürler de katılır. Yer Oyunu'nun önemli bir parçası, oyuncuların maskeleridir. Resimdeki maske, bir savaşçıyı canlandırıyor. Miğferli bu savaşçının kulakları, kımıldayabiliyor.

Yer Oyunu'ndaki maskeler, memurlar, savaşçılar, genç generaller, yaşlı generaller ve kadın savaşçılar olmak üzere beş kategoriye ayrılır. Miğferler ve kulak kapakları, Anshun'da yaygın olan Yer Oyunu'nda kahramanların kişiliklerini belirleyen en önemli unsurlardır. Erkek general maskelerindeki miğferlerde genelde dengeli şekilde ejderha motifi vardır. Generallerin rütbelerine göre ejderha motiflerinin sayısı, dört beş çiftle dokuz çift arasında değişir. Kadın savaşçıların miğferlerinde Anka Kuşu'nun yanı sıra arı ve kelebek motifleri de bulunur.

Yer Oyunu         Yer Oyunu

Resimdeki “Siyah yüzlü general” maskesinin gözleri iri, yuvarlak ve çıkıktır. Bunlar, generalin cesaretinin simgesi olarak kabul ediliyor.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor