Miao tıbbı

   

Miao milliyeti tıbbı, zehir, besin eksikliği, yara, iltihap, mikrop ve böcekler gibi altı faktörün hastalıklara yol açabileceğini savunur. Hastalıkları teşhis etmek için nabzı saymak, dinlemek, görmek, sormak, ellerle muayene etmek, sürmek, sıvazlamak, bastırmak, nakletmek ve ölçmek gibi geleneksel muaye yöntemleriyle vücut yapısı ve ruhta meydana gelen anormal değişikler fark edilir.

Miao tıbbında genellikle kullanılan ilaçlar, bitki, hayvan ve az miktardaki mineralden elde edilir. İlâçların şu üç özelliği vardır: Sıcak, soğuk ve ne sıcak ne de soğuk. Sıcak ilaç, iç organlardaki kronik bozulmaları ve soğuk almanın neden olduğu hastalıkları tedavi eder. Soğuk ilaç ise bulaşıcı bir hastalığın varlığına ya da marazlı metabolizma artışına işaret eden, ateşli etkenlerin neden olduğu hastalıkları tedavi eder. Üçüncü ilaç türü besin takviyesine yarar. Kesin olmayan istatistiklere göre, şimdi sık görülen 1500'den fazla hastalık çeşidi bulunuyor. Sık kullanılan ilaçların sayısı da yaklaşık 200 kadardır.

Miao eczasında kullanılan şifalı otların çoğu Miao milliyetinin yaşadığı Miao dağları, Wumeng dağları ve Wuling dağları gibi bölgelerde yetişiyor. Çeşitli bölgelerin bulundukları değişik enlemler, coğrafi ortam, ilaç kullanımındaki değişik alışkanlıklar ve çeşitli şifalı otların dağılımları nedeniyle Japon hanımeli çiçeği gibi bazı şifalı otlar çeşitli yerlerde bulunuyor. Betelcevizi gibi bazı şifalı otlar ise deniz seviyesinden belli bir yükseklikteki dağlarda bulunmaktadır. Son yıllarda, Miao milliyetinin toplu halde yaşadığı geniş bir bölgede şifalı otlar yetiştiren birçok merkez kuruldu. “Fuling” (poris kokos) ve Ökommia kabuğu gibi şifalı otlar insan eliyle yetiştirilmektedir.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor