Suiren’in ateşi buluşu

   

Suiren’in ateşi buluşu

Çin masallarında zekası, cesareti, kararlılığıyla insanlara mutluluk getiren kahramanlar vardır. Suiren de bu kahramanlardan biri...

Eski zamanlarda insanların ateşin varlığından haberleri yokmuş, ateşi kullanmayı bilmiyorlarmış. Akşam olup karanlık bastığında insanlar üşür, havlayan, kükreyen hayvanlardan korkar, birbirlerine sokulurlarmış. Ateşin olmamasından dolayı yiyecekleri çiğ yiyen insanlar sık sık hastalanır ve kısa yaşarlarmış.

Gökte yaşayan Fuxi adında bir tanrının, insanların bu halini görünce yüreği burkulmuş. Fuxi, insanlara ateşin faydalarını öğretmek istemiş ve ormana gök gürültülü bir yağmur yağdırmış. Şimşek ağaç dalına çakınca yangın çıkmış. Gök gürültüsünden ve yangından korkan insanlar hemen kaçmaya başlamış. Çok geçmeden yağmur dinmiş, insanlar yeniden toplanmaya başlamış ve hâlâ yanan dallara şaşkınlıkla bakmışlar. O zaman bir genç, hayvanların havlamayı kestiklerini, sessizleştiklerini fark etmiş ve “Yoksa hayvanlar bu parlayan şeyden korkuyor mu” diye düşünerek, cesurca ateşe yaklaşmış ve birdenbire ısındığını hissetmiş. Genç heyecan içinde uzakta durup kendisine bakanlara, “Hadi gelin! Bu ateş hiç de korkunç değil, bize aydınlık ve sıcaklık getiriyor” diye bağırmış. O zaman insanlar ateşte yanarak ölen hayvanlardan güzel bir koku geldiğini fark etmişler ve ateşa yaklaşarak, pişmiş hayvan etlerini paylaşmışlar. Ateşin değerini öğrenen insanlar onu korumak için nöbet tutmaya başlamışlar, ancak bir gün nöbetçi uykuya dalmış ve ateş sönmüş. İnsanlar yeniden karanlığa ve soğuğa gömülmüşler.

Fuxi, gökten bu olanları görünce ateşin faydalarını ilk anlayan gencin rüyasına girip, “Uzaklarda ‘Suiming' adlı bir ülkede ateş var, oraya gidip ateş al” diye konuşmuş. Genç uyandığında rüyasını hatırlamış ve Suiming ülkesine gidip ateş almaya karar vermiş.

Genç binbir zorluğu aşarak Suiming ülkesine ulaştığında hiçbir yerde ateşe rastlamamış. Hayal kırıklığına uğrayan genç “Suimu” adlı bir ağacın dibinde dinlenmeye başlamış ve birkaç kuşun gagalarıyla ağacı kaktıklarını ve her kakışta kıvılcım çıktığını görmüş. Genç “Suimu” ağacından birkaç dal kopararak, birbirine kakmaya başlamış ve kıvılcım çıkartmayı başarmış. Kıvılcımlardan dalın ateş almasını sağlayan gencin sevinçten gözleri yaşarmış.

Memleketine dönen genç, insanlara ağaç dallarını sürterek ateş çıkartma yöntemini öğretmiş. Soğukta ve korku içinde yaşamaktan kurtulan insanlar gence “ateş bulan” anlamına gelen “Suiren” ünvanını vermişler.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor