Tian Ji’nin at yarışı taktiği

   

Savaşan Devletler döneminde (M.Ö 4. Yüzyıl) Wei devleti için çalışan askeri uzman Sun Bin haksızlığa uğramış ve Qi devletinin elçisinin yardımıyla Qi devletine kaçmış.

Sun Bin, Qi devletinin büyük generali Tian Ji ile tanıştırılmış ve Tian Ji, Sun Bin'i bağrına basmış.

Bir gün Sun Bin, Tian Ji'nin at yarışlarını çok sevdiğini ancak genellikle yarışmayı kaybettiğini öğrenince ona yardım etmeye karar vermiş. Yarışma gününde Sun Bin hipodroma gelmiş ve atların hızlarına göre üç sınıfa ayrılıp sınıflara göre yarıştıklarını, üç yarıştan ikisini kazananların galip olacağını öğrenmiş.

Sun Bin, Tian Ji'ye yarışmayı kazandıracağını söylemiş ve Tian Ji, büyük bahisle kralı yarışa davet etmiş.

Yarışma öncesinde Tian Ji, Sun Bin'in dediklerine göre hazırlık yapmış ve birinci sınıf at gibi süslenmiş olan üçüncü sınıftan atı yarışmanın ilk turuna göndermiş. Kralın birinci sınıf atı şüphesiz yarışmayı kazanmış ve kral bundan ötürü çok sevinmiş. İkinci tura gelince Tian Ji, birinci sınıftan, üçüncü turda da ikinci sınıftan at yollamış ve iki turu da kazanmış. Böylece Tian Ji, ilk kez Qi kralını yenmiş.

Bundan önce yarışmayı hiç kaybetmemiş olan kral yarışma sonucuna çok şaşırmış ve Tian Ji'nin bu kadar iyi atı nereden bulduğunu merak etmiş. Tian Ji, Qi kralına yarışmayı iyi atla değil, iyi taktikle kazandığını söylemiş ve Sun Bin'in taktiğini anlatmış. Qi kralı Sun Bin'i hemen saraya çağırmış ve onu kendisinin askeri danışmanı olarak görevlendirmiş. Ondan sonra Sun Bin, general Tian Ji'ye yardım ederek, Qi devletinin diğer devletlerle olan savaşlarda sık sık galip çıkmasını sağlamış.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor