Kazaklar

   

Xinjiang'da yaşayan yaklaşık 1 milyon 200 bin Kazak, yoğun olarak bölgenin kuzeyinde yer alan İli Kazak Özerk İli'nde yaşıyorlar. Kazaklar, kendi dil ve yazılarına sahipler.

Tarımla geçinen ve yerleşik yaşama geçen az sayıdaki Kazak hariç, Kazakların büyük bir çoğunluğu, hayvancılıkla geçiniyor ve mevsimlere göre yer değiştirip göçebe bir hayat yaşıyor.

Misafirperver olan Kazaklar, misafirlere ailedeki en iyi yemeği ikram eder, koyun keserler. Kazakların adetlerine göre yemek sırasında ev sahibi, koyun başının da içinde olduğu et dolu bir tepsiyi misafirlerinin önüne koyar, misafirler de koyun başını alarak sağ yanağındaki etini keserek yer, sonra koyunun kulaklarını keserek ev sahibi ailenin en küçüğüne verir, sonra da koyun başını ev sahibine iade ederler.

Erkek veya bayan fark etmeksizin, Kazakların hepsi binicilikte ustadırlar. Kazak gençleri güreşi ve “buskaşi” (kuzu ele geçirme) yarışlarını severler. Kazak çobanları, bayramlarda ve neşeli günlerde binicilik yarışları düzenlerler. Erkeklerin kaçtığı, kızların da kovaladığı “Kız kovalamacası” adlı binicilik gösterisi, Kazak gençlerinin en sevdikleri eğlence olmakla birlikte aşkı aradıkları önemli fırsatlardır.

Kazaklar


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor