Eşit evlilik ile ailenin hak ve çıkarları

   

Çin'de 350 milyon ailenin tamamına yakını temeli aşk olan özgür ve yasal evlilik ile kurulmuştur. Eşitlik ve uyum içinde olan aile ilişkilerinde kadınlar gerekli kişilik ve varlık haklarına sahiptir.

Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Nisan 2001'de değiştirilmiş olan “Medeni Kanun”u ilan etti. Bu yeni “Medeni Kanun”da çifte evliliği, eşi olanın başkaları ile yasadışı şekilde birlikte yaşamasını ve aile içi şiddeti yasaklayan maddeler yer alırken, geçersiz evlilik ile ilgili hükümler yer aldı, karı-koca varlık sisteminin iyileştirilmesi ve boşanmadan zarar görenlere karşı tarafın tazminat ödemesi maddeleri eklendi, evliliğe ve aileye zarar veren eylemler için cezalar arttı ve böylece hukuk açısından kadınların evlilikteki ve ailedeki konumları korundu.

Eşit, uyumlu ve medeni evlilik ve aile ilişkileri kurmak için Çin'de “5 İyilik Aile Kuralım” etkinlikleri temelinde hükümet ve hükümet dışı 18 kurum “Ulusal 5 İyilik ve Uygarlık Aile Kurma Etkinlikleri Koordine Grubu” kurdu. Böylece bu etkinlik devletin ekonomik ve toplumsal gelişme ve manevi uygarlık inşası planına alındı. 2000'de Çin Ulusal Kadınlar Federasyonu ve Devlet İstatistik Müdürlüğü tarafından yapılan Çin kadınlarının toplumsal konumlarıyla ilgili araştırmaların sonucuna göre, kent ve kasabalardaki kadınların yüzde 93,2'si evliliğinden ve ailesinden “çok memnuniyet” ve “nispeten memnuniyet” duydukları belirlendi.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor