Önemli kentler

   

Taipei

Taipei kenti Taiwan adasının kuzeyinde yer alıyor. Taipei kenti, 272 kilometre yüzölçümüyle adanın en büyük kenti. Kentte 2.7 milyon kişi yaşıyor. Bu rakam adanın nüfusunun sekizde birini oluşturuyor.

Taiwan eyaletinin sanayi ve ticaret merkezi olan Taipei'de adanın en büyük şirketi, işletmesi, bankası ve mağazasının temsilcilikleri bulunuyor. Merkezi Taipei olan Taipei ilçesi, Taoyuan ilçesi ile Jirong kentini kapsayan Taiwan eyaletinin en büyük sanayi üretim ve ticaret bölgesini oluşturuyor.

Taipei kenti Taiwan eyaletinin kültür merkezidir. Kentte tanınmış Taiwan Üniversitesi, Taiwan Siyaset Üniversitesi ve Taiwan Eğitim Akademisi de dahil 24 yüksek okul bulunuyor. Kentte ayrıca Taiwan eyaletinin basın, yayıncılık, radyo ve televizyon merkezleri ile eyaletin en büyük kütüphane ve müzesi de bulunmaktadır.

Taipei kentinde ulaşım tesisleri gelişmiş durumdadır. Taipei, Taiwan eyaletinin demiryolu ve karayolu merkezlerinden biri. Jirong ve Danshui limanları Taipei kentinin denize çıkış yerleri. Taipei Songshang Havaalanı, Taiwan eyaletinin ikinci büyük uluslararası havaalanı.

Önemli kentler

Kao-hsiung

Kao-hsiung kenti yaklaşık 150 kilometrekare genişliğinde ve 1.4 milyondan fazla nüfusa sahip. Adanın erken kalkındırılan kentlerinden biri olan Kao-hsiung, uzun geçmişe sahiptir ve sanayi ile ticaretin hızla geliştiği bir kenttir.

Kao-hsiung kenti Taiwan eyaletinin önemli sanayi merkezidir. Burada rafineriler, demir çelik fabrikaları, tersaneler gibi eyaletin en büyük işletmeleri bulunurken elektronik sanayi, makine sanayi, çimento, gübre, alüminyum arıtım tesisleri ve şeker fabrikası gibi sanayiler de oldukça gelişmiştir. Kao-hsiung aynı zamanda Taiwan'ın balıkçılık merkezidir. Kentin deniz balıkçılığı sektörü eyalette önde geliyor.

Kao-hsiung kentinde deniz, kara ve hava ulaşımları gelişmiştir. Derin su limanı Kao-hsiung limanı buradadır. Bu limanda aynı anda 38 adet 10 bin tonluk gemi demirleyebilmektedir. Kao-hsiung limanından yılda geçen mal miktarı, Hong Kong, Singapur ve Hollanda'nın Rotterdan limanının ardından dünyada 4. sırada yer alıyor. Kao-hsiung kentindeki uluslararası havaalanından tarifeli ve tarifesiz uluslararası ve ülke içi uçak seferleri vardır. Taipei'den Kao-hsiung'ya uçakla gitmek yalnızca 40 dakika, tren ve otobüsle ise dört saattir.

Kao-hsiung'da yaz mevsimi çok uzun sürer, kış yoktur. Yılın dört mevsiminde tropikal hava hakimdir.

Eyalete doğrudan bağlı beş kent

Taizhong

Taizhong kenti Taiwan adasının batısında yer alır, Taiwan eyaletinin üçüncü büyük kentidir. Taizhong kenti, Taiwan'ın ortasındaki kültür, eğitim, ekonomi ve ulaşım merkezi haline geldi. Buradaki yüksek okulların sayısı Taipei'yi izliyor. Taizhong kenti aynı zamanda Taiwan'ın Budizm kültürü merkezidir. Taiwan Budizm toplantısı her yıl kentin Baojue Tapınağı'nda düzenleniyor.

Tainan

Taiwan adasının güneybatı sahilinde bulunan Tainan kenti Taiwan'ın dördüncü büyük kenti olduğu gibi Taiwan'ın en eski kentidir. Tainan, Taipei eyaletin merkezi oluncaya kadar Taiwan'ın siyasi, ekonomik ve kültürel merkeziydi. Tainan'da birçok tarihi eser bulunuyor. Cheqian Köşkü, Anping eski kulesi ve Zheng Chengong Tapınağı bunlardan üçüdür. Tainan kenti, din faaliyetlerinin yoğun yaşandığı bir kenttir. Kentte 200'den fazla tapınak ve kilise bulunuyor. Kentte en çok Budizme ve Taoizme inananlar vardır. Bunun yaında çok sayıda Katolik de yaşamaktadır.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor