Qujiang Parkı’ndaki çiçekli ziyafet

   

Çin'in Sui hanedanı (581-618) döneminde imparator, ülkenin yönetimine kalifiye insanların getirilmesi amacıyla ülke çapında sınavlar düzenliyordu. Tang hanedanı (618-907) döneminde bu sınav sistemi daha da gelişti ve aydınlar katıldıkları sınavda elde ettikleri başarıyla yönetim kadrosuna katılabiliyorlardı.

Tang hanedanı dönemindeki bu sınavlar Xiucai, Juren ve Jinshi olmak üzere üç aşamadan oluşuyor, Jinshi olan kişiler de üst düzey yetkili olma şansına sahip bulunuyorlardı.

Tang dönemindeki Jinshi sınavı, başkent Chang'an'da (Xi'an) düzenleniyordu. Her yılın birinci ayında düzenlenen sınavların sonuçları yılın ikinci ayında açıklanıyor, bahar geldiğinde imparatorlar Qujiang parkında geniş çaplı ziyafet düzenleyerek, yeni kazanan Jinshileri ağırlıyordu.

Qujiang Parkı Chang'an kentinin güneydoğusunda yer alır ve içinde büyükçe bir gölet vardır. Parkın etrafında Ci'ensi Tapınağı, Büyük Pagoda ve Küçük Pagoda gibi ünlü turistik yerler bulunuyor.

İmparator tarafından Qujiang parkında yemek düzenlediğinde, Jinshiler içki dolu kadehleri gölete koyarlar, kadeh kimin önüne gelirse, o kişi kadeh kaldırarak kendi yazdığı bir şiir okurdu. Bunun yanı sıra Jinshilerden seçilen en genç ve yakışıklı iki kişi de parka gidip çiçek toplarlar ve bu çiçekleri Jinshilere dağıtırlardı. Dolayısıyla bu yemeğe de “çiçekli yemek” denilirdi.

Tang hanedanı dönemindeki söz konusu sınav sistemi, sıradan aydınların devletin siyasi işlerine katılmalarına fırsat sağladı ve hükümetin devlet işlerine yönelik yönetim seviyesini yükseltti.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor