Tibet’teki eğitime genel bakış

   

Çin hükümeti, Tibet bölgesinde ücretsiz eğitim uyguluyor. Tibetli öğrencilerin ilkokuldan üniversiteye kadar bütün eğitim aşamalarındaki okul masraflarının hepsi, devlet tarafından karşılanıyor. Bu politika, Çin'de yalnızca Tibet için uygulanıyor. Eskiden çağdaş anlamda hiçbir okulun bulunmadığı Tibet'te bugün dört üniversite bulunuyor.

Çin merkezi hükümeti, Tibet'teki eğitimin gelişmesine yardım etmek için 1985 yılından bu yana Çin'in iç kesimindeki 21 eyalet ve merkeze doğrudan bağlı şehirde Tibet sınıfları açtı ve Tibet için yaklaşık 10 bin üniversite ve orta dereceli meslek okulları mezunu yetiştirdi. Bu öğrencilerin bütün yiyecek, giyecek, konaklama ve okul masrafları, devlet tarafından karşılandı.

Tibet'te 2003 sonu itibariyle her düzeyde toplam 1011 okul ve 2020 eğitim merkezi kuruldu. Bu okul ve eğitim merkezlerinde toplam 453 bin 400 kişi okuyor. Tibetli çocukların yüzde 91.8'i ilkokula gidiyor, bölge insanlarından okuma-yazma bilmeyenlerin oranı da yüzde 30'un altına indi. Yoksul bölgelerde okulu terk etmek zorunda kalan çocukların okula dönmelerine yardımcı olmayı amaçlayan Umut Projesi'nin 1992 yılında Tibet'te uygulamaya başlamasından bu yana bölgede 180'den fazla Umut Okulu kuruldu ve 36 bin öğrenciye yardım sağlandı.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor