Bin Buda Mağaraları

   

Xinjiang'ı boydan boya geçen tarihi İpek Yolu güzergahında dünyaca bilinen birçok geçit, kale, taş mağara, kervansaray, mezarlık ve haberleşme kulesinin kalıntıları bulunuyor.

Kızıl Bin Buda Mağaraları ve Pazkırk Bin Buda Mağaraları, tanınmış Budist mağaraları arasında yer alıyor. Bu mağaralarda bulunan heykel ve duvar resimleri, Çin, Hint ve Fars kültürlerinin özelliklerini bir arada taşıyan özgün sanat değerlerine sahip. Bu eserlerde bölgede yaşayan bütün etnik gruplardan insanların o dönemlerdeki üretim süreçleri ve yaşamları canlı bir şekilde ortaya konuluyor.

Uygurca'da “dağ yamacı” anlamına gelen Pazkırk Bin Buda Mağaraları, Turfan şehrinin kuzeydoğusunda yer alıyor. M.S 6. ila 14. yüzyıllar arasında açılan bu mağaralardaki duvar resimleri, Tang hanedanı döneminde açılan Mogao Mağaraları'ndaki resim sanatının devamı niteliğini taşıyor. Doğanın verdiği ciddi zararlara uğramasına rağmen, Pazkırk Mağaraları'nda bugün hâlâ 1200 metrekareden fazla duvar resmi muhafaza ediliyor. Huihulerin Budist sanatını temsil eden en önemli ve en iyi korunmuş bir hazinesi olarak kabul edilen bu mağaralar, batı bölgelerinin tarih, kültür ve sanatı üzerindeki araştırmalar için değerli veriler sunuyor.


Bin Buda Mağaraları

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor