Dâhi doktor Bian Que

   

Bian Que, Çin tarihindeki en tanınmış doktorlardan biridir. Bir gün Bian Que, Qi Krallığı'nın kralını ziyarete gider ve krala, “Kralım, cildinizde küçük bir sorun var, zamanında tedavi edilemezse, hastalığın vücudunuzda yayılacağından korkarım” der. Kral bu sözleri hiç umursamaz ve “Hiç hastalığım yok” diye cevap verir. Bian Que, izin ister ve ayrılır. Kral yanındaki vezirlere “Doktorlar sağlıklı insanları tedavi etmekten hoşlanırlar” der

10 gün sonra Bian Que, Qi kralını tekrar görmeye gittiğinde, “Kralım, hastalığınız kaslarınıza kadar yayıldı. Tedavi edilmezse, hastalığınız daha da ağırlaşır!” der. Qi kralı bu defa yine Bian Que'nin sözlerine kulak vermez.

10 gün daha geçer. Qi kralının ziyaretine giden Bian Que, “Kralım, hastalığınız mide ve bağırsaklarınıza sıçradı. Tedavi edilmezse, hastalığınız çok ciddileşir” der. Qi kralı umursamazlığını sürdürür.

Yine 10 gün geçer, Bian Que uzaktan Qi Kralı'nı görür görmez hiçbir şey söylemeden ters yöne gider. Qi Kralı, buna şaşırır ve nedenini öğrenmek için birini yollar ve adam Bian Que'ye, “Neden hiçbir şey söylemeden gittin?” diye sorar.

Bian Que, “Hastalık ciltteyken, üzerine verilen ilaçla, kaslara yayılırsa akupunkturla, mide ve bağırsaklara kadar gelişirse ilaç içerek iyileştirilebilir. Ancak hastalık omuriliğe sıçrarsa, karar Ölüm Tanrısı'na kalır, doktorun yapabileceği bir şey kalmaz. Şimdi kralın hastalığı omuriliğe kadar yayıldı, artık elimden hiçbir şey gelmez” diye karşılık verir.

Beş gün sonra Qi Kralı'nın her tarafı ağrımaya başlar. Kral, Bian Que'yi bulmak için birini yollar, ancak Bian Que çoktan kaçmıştır. Çok geçmeden Qi Kralı ölür.

Bu öykü insanlara böyle bir gerçeği anlatır: Kusurlar, zamanında müdahale edilirse düzelir; kendi bırakılırsa, küçükten büyüğe, hafiften ağıra gelişir ve sonuç tahmin edilemez olur.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor