Toprak oyuncaklar (3)

   

Çin'in ortasındaki Henan eyaletine bağlı Junxian ilçesinde yaygın olan toprak oyuncaklar, yöre halkının geleneklerinden kaynaklanıyor. Toprak oyuncaklar, yörede “Toprak Gugular”, “Cici Gugu” ve “Gugulayan Civcivler” olarak adlandırılıyor. Geleneksel Çin takviminin ilk ayının 15'ine rastlanan Yuanxiao Bayramı ve yedinci ayın 15'indeki Ruh Bayramı sırasında Junxian ilçesindeki geleneksel panayırlarda çok sayıda toprak düdük ve Gugulayan Civciv satılır. Bunların alıcıları, genellikle çocuk sahibi olmayan veya çok çocuk isteyen evli köylü kadınlardır.

Elle şekillendirilen toprak parçası, çubukla çizildikten sonra kurutulur. Ardından da genellikle kül siyahı, koyu kahverengi ve kırmızıya boyanır, üzerine gül kırmızısı, sarı, yeşil ve beyaz renklerle desen çizilir. Bu oyuncakların konusu ise geniş bir yelpazeyi kapsıyor.


Toprak oyuncaklar (3)

Resimde Çinliler arasında yaygın olarak dilden dile dolaşan “Sekiz Ölümsüzler” adlı hikayede yer alan Han Xiangzi, Zhang Guolao ve Han Zhongli adlı üç ölümsüz insan canlandırılıyor. Çocukça olan bu figürler, insanları güldürür. “Sekiz Ölümsüzler” hikayesi, halk heykeltraşları tarafından kendi kişilikleri, hobileri ve estetik anlayışlarına göre farklı şekillerde canlandırılır. Bu resimdeki ölümsüzler, köylülere çok benzer.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor