Zhuang tıbbı

   

Zhuang tıbbı temel bilgisi

Zhuang milliyeti Çin'in azınlık milliyetleri içinde nüfusu en kalabalık olan milliyettir. Tang hanedanlığından sonra Zhuang milliyetinin kendi sağlık stili gittikçe oluştu ve Han tıbbını öğrenmesi temelinde kendi tıp sistemini kurdu. Tang ve Song hanedanlıklarında (618-1279) yayınlanan reçete kitaplarına Zhuang milliyetinin panzehirleriyle ilgili formüller toplandı. Tıp kitaplarında Zhuang milliyetinin reçetelerinin bulunması, Zhuang milliyeti de dahil azınlık milliyetlerin tıbbının geleneksel Çin tıbbında belli bir statüye sahip olduğuna işaret etti. Ming ve Qing hanedanlıkları (1368-1911) Zhuang tıbbının gelişme dönemi oldu. Bu dönemde Zhuang tıbbının Li Shizhen'in yazdığı “Bencao Gangmu” kitabında ve Guangxi eyaleti dosyasında kaydedilmesinden başka yerli tıp ve ecza eğitim kuruluşları açıldı ve birçok Zhuanglı tıp ve ecza uzmanı yetiştirildi.

Gelişmesi bakımından yazılı kaynak olmamakla birlikte Zhuang tıbbı, öğretmen ve öğrenciler arasında kulaktan kulağa öğretim yöntemiyle sürmektedir. Uzun yıllardan beri halk arasında yaygınlaşan Zhuang milliyetine ait çok sayıda reçete geleneksel Çin tıbbının gelişmesine katkı yapmıştır.

Zhaung eczası

Gelişmekte olan bir azınlık milliyeti eczası olduğu için bütünsel bir ecza sistemi henüz oluşmamıştır. Zhuang milliyetinin yaşadığı Guangxi eyaletinin güney bölgesi alt-tropikal kuşakta bulunuyor. Dolayısıyla bu bölgede zengin hayvan ve bitki kaynağı vardır. Zhuanglılar yılan, fare ve kuş gibi hayvanların etini yemeyi sevdiği için hayvanlardan yapılan ilaçlar geniş şekilde kullanılıyor.

Zhuang ilacının diğer bir özelliği panzehir etkisine sahip olmasıdır. Yılandan elde edilen panzehir, yemek ve ilaçlardan dolayı zehirlenmeyi ayrıca böcek ısırmasından dolayı meydana gelen zehirlenmeyi gidermektedir. Guangxi eyaletinde üretilen yılan ilacı Zhuang eczasının büyük bir katkısıdır. Zhuang tıbbında şöyle bir teori vardır: Bir zehir bir hastalığa yol açar, başka bir zehir de bir hastalığı tedavi eder.” Yani bir zehir diğer bir zehiri çözer.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor