Kouxian

   

Kouxian, Çin'in diğer müzik aletlerine göre küçük çaplı olmasına rağmen uzun geçmişe sahip ve etnik gruplar arasında kullanılan bir çalgıdır. Rivayete göre, M.Ö 40. yüzyılın ilkel toplumunda insanlar, kouxian'ı çalmaya başlamış. O zamanlar kouxian, “Huang” olarak adlandırılmış.

Birçok bölgede yaygın olarak kullanılan kouxian'in çok çeşidi vardır. Malzemesine göre bambu ve metaldan yapılan iki çeşit; yay sayısına göre tek yaylı ve çok yaylı olmak üzere iki çeşit; çalınma yöntemine göre, parmakla ya da iple çekilerek çalınan olmak üzere iki çeşit kouxian vardır.

Bambudan yapılan kouxian genellikle Nanzhu adlı sert bir bambudan şekillenir. Metaldan yapılan kouxian, genellikle bakır ve demirden yapılır. Sıkça görülen kouxian, ağaç yaprağı ve dikdörtgen şeklindedir. Mermi kabuğundan yapılan kouxian da vardır. Metaldan yapılan kouxian'ın sesi daha açık ve berraktır. Ancak çapı, bambu kouxian'a göre küçüktür.

Kouxian

Kouxian'ın, diğer çalgılara göre bambaşka bir çalınma yöntemi vardır. Çalgıcı, sol elin baş ve işaret parmaklarıyla çalgının sapını tutarak, çalgının dil parçasını dudaklarına koyar, sağ elin baş ve işaret parmaklarıyla müzik aletinin başını çalar, böylece dil parçası titrer ve ses çıkarır.

Diğer bir çalınma yöntemi şöyledir: Çalgıcı, her spatulanın başını, ipekli iple bağlar, bu ipi, sağ elin parmağına bağlar sonra parmağıyla ipi çeker, böylece spatula titrer ve ses çıkarır.

Örnek ezgi: "Leibo Havası"Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor