Kumaş kaplanlar

   

Kumaş kaplanlar, Çin'de yaygın olan bir oyuncak türüdür. Çinliler, kaplanları kötülüklerden uzak durma, huzur ve mutluluğun simgesi olarak kabul ediyor. Aynı zamanda kaplanın mülkiyeti koruyabileceğine de inanılıyor. Çin Ay Takvimi'ne göre yılın beşinci ayının beşinci gününde kutlanan Duanwu Bayramı sırasında çocuklara kumaş kaplanlar takma adeti vardır. Bu adet, çocukların sağlıklı büyümesi ve cesur olması arzusunu ifade ediyor. Kumaş kaplanlar, tek başlı, çift başlı ve dört başlı kaplanlar ile anne-oğul kaplanlar, kaplan yastığı gibi değişik türlere ayrılır.

Kumaş kaplanların yapımı ve malzemeleri de çeşit çeşittir. Bazı kumaş kaplanlar, pamuklu veya ipekli kumaştan yapılır, içine tahta tozu veya pirinç kabuğu konulur, üzerinde resim, nakış, dikiş gibi yöntemlerle kaplanın yüzleri ve özgün desenleri işlenir. Genellikle başı, gözleri, ağzı ve kuyruğu büyük olan kaplanlar, çocuklara benzeyen sevecenliğe sahiptir.

Kumaş kaplanlar

Duanwu Bayramı'nın yanı sıra Bahar Bayramı ve Fener Bayramları ile bebeklerin doğuduğu üçüncü günde, 100. günde, ilk ve ikinci yaş günlerinde de bebeklere kumaş kaplanlar hediye edilir, bebeğin kötülük ve hastalıktan uzak durarak sağlıklı büyümesi dileği ifade edilir.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor