Tibet Operası

   

Tibet dilinde “peri ablalar” anlamına gelen “Ace Lhamo” veya kısaltılmış haliyle “Lhamo” olarak adlandırılan Tibet operası, Tibetliler'in uzun bir geçmişe sahip geleneksel operasıdır. Çeşitli alt gruplara ayrılan Tibet operası, Tibet etnik grubunun özgün kültürel kimliğini ortaya koyuyor. “Wencheng Prensesi”, “Nosan Prensi” gibi sekiz klasik gösteri programı, özgün müziği ve şarkıları, rengarenk maskeleri ve kostümleri, Tibetlilerin zengin kültürel birikimini temsil eden eserler olarak kabul ediliyor.

Halk dansları ve şarkılarıyla hikaye anlatan bir sanat türü olan Tibet Operası, 15. yüzyılda yaşayan Drupthok Thangthong Gyalpo adlı bir Budist rahibi tarafından yaratılmıştır. Başlangıçta dini hikayelere dayalı bu opera türü, sayısız halk sanatçılarının katkılarıyla sürekli zenginleşti. Günümüzde Tibet Operası, senaryosu, koreografisi, belirli rollere özgü şarkı şekli, kostüm ve maskeleri, korosu ve bandosu olan bir sanat dalı haline geldi.

Tibet Operası

Tibet bölgesinin her yerinde halk sanatçıları tarafından kurulan Tibet Operası toplulukları görmek mümkün. Köylerdeki meydanlarda gösteri yapan opera toplulukları, civardaki bütün insanlar tarafından hep büyük ilgiyle izleniyor.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor