Shanxi’daki Asmalı Tapınak

   

Tapınak genel olarak düz arazide yapılır, ancak Çin'in kuzeyindeki Shanxi eyaletinde düz kayalarda yapılan asmalı bir tapınak bulunuyor. 1400 yıl önce yapılan ve Shanxi eyaletinin kuzeyindeki Datong kentinin yakınlarında yer alan Asmalı Tapınak Çin'de Budizm, Taoizm ve Konfüçyusçuluk'u bir arada bulunduran özel bir tapınaktır.

Shanxi’daki Asmalı Tapınak

Dağlık bölgenin küçük bir vadisinde yar alan Asmalı Tapınak'ın iki yanında 100 metre yükseklikte düz kayalar bulunuyor. Kayaya sanki yapışmış durumda olan Asmalı Tapınak, kayanın ortasında ve yere 50 metre yükseklikte yer alıyor. Uzaktan bakıldığında birbirine geçmiş durumdaki odalar çok sayıdaki pek kalın olmayan uzun tahtalar tarafından tutulurken, tapınağın üstündeki dışa çıkık büyük kayalar da odanın üzerine düşecekmiş gibi duruyor. Asmalı Tapınak'ta 40 oda bulunuyor ve odalar koridorlarla birbirine bağlanıyor. Koridorda yürüyenlerin hepsi ayaklarını yere yavaş yavaş basmaya ve soluklarını tutarak binbir dikkatle yürümeye çalışır, çünkü ağır bir hareketin tapınağı çökerteceğinden korkarlar.

Asmalı Tapınak kayaların ortasında asılı halde dururken, kayanın tepesindeki çıkık bölüm, bir şemsiye gibi tapınağı güneş ışıklarından korur. Tapınağın yere 50 metre yükseklikte yer alması da selden etkilenmemesini sağlar. Tapınak etrafındaki tepeler de gölgelik görevi görür. Tapınağın yazın bile günde yalnızca üç saat güneş altında kaldığını söyleniyor. Bunlar, ahşaptan yapılan tapınağın günümüze kadar sapsağlam ayakta kalabilmesinin nedenleridir.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor