Sosyal sigorta sistemi

   

Yaşlılık sigortası

Son yıllardır, Çin'in temel yaşlılık sigortasının kapladığı alan devamlı olarak büyürken devlet işletmelerinden ve kolektif işletmelerden çeşitli kategorilerdeki işletmelere ve işletme modeliyle yönetilen halk kuruluşlarına kadar genişletildi ve devlete bağlı olmayan işletmelerin memur ve işçilerinin hakları ve çıkarları güvence altına alındı. 2002 yılının sonuna kadar tüm ülkede 111 milyon 290 bin memur ve işçi ile 36 milyon 800 bin emekli temel yaşlılık sigortası kapsamındaydı. 2003 yılının sonuna kadar, Çin'de temel yaşlılık sigortasını alanların sayısı 2002 yılına kıyasla 7 milyon 530 bin artarak 154 milyon 900 bini buldu. Bunun içinde 116 milyon 380 bin memur ve işçi ile 38 milyon 520 bin emekli yer alıyor.

Sağlık sigortası

Temel sağlık sigortası, kentler ve kasabalardaki çeşitli kategorilerdeki işletmeler, halk kuruluşları, devlet organları ve sosyal toplulukları kapsayarak Çin'de kaplama alanı en geniş sosyal sigorta sistemlerinden biri oldu. 2002 yılında tedavi, sağlık ve karantina kuruluşlarının sayısı 290 bini, hasta yataklarının sayısı 3 milyon 210 bini ve tıbbi eleman sayısı 4 milyon 440 bini buldu. Beijing, Shanghai, Tianjin ve Chongqing gibi büyük kentlerde tümör, kalp ve beyin damarları, göz, diş, geleneksel Çin tıbbı ve bulaşıcı hastalıklar alanlarında hizmet veren yüksek düzeydeki özel hastane ve çok sayıda birleşik hastane kuruldu. Çeşitli eyaletler ve özerk bölgelerin kentlerinde de modern donatımlara sahip olan birleşik ve özel hastane faaliyete geçti. Şimdi ilçe, nahiye ve köy düzeyinde sağlık şebekesi temeli de geniş kırsal alanda oluşturuldu. Çin'de ilçe düzeyindeki hastanelerin sayısı 2 bini, nahiye ve kasaba hastanelerinin sayısı 48 bini aştı.

2003 yılının sonunda Çin'de sağlık sigortası alanların sayısı 14 milyon 940 bin artarak 108 milyon 950 bini buldu. Bunların içinde sigortadan yararlanan memur ve işçilerin sayısı 79 milyon 770 bini, emeklilerin sayısı 29 milyon 180 bini buldu.

İşsizlik sigortası

Kalabalık nüfuslu Çin, büyük istihdam baskısıyla karşı karşıya. Çin hükümeti, istihdam sorununu çözmek için 1993 yılından itibaren işgücü piyasası politikasını uygulayarak istihdam yolunu geniş ölçüde açtı. Özellikle son yıllarda endüstri yapısının ayarlanmasından dolayı Çin hükümeti işsizlik sorununu çözüme bağlamak için yeni istihdam olanaklarını ortaya çıkarma projeleri uyguladı. 2002 yılının sonuna kadar devlet işletmelerinden gelen 18 milyon işsiz, çeşitli kanallar ve yöntemlerle yeni iş buldu. 2002 yılının sonunda kentler ve kasabalarda kayıtlı işsizlerin sayısı yüzde 4 oldu. Çeşitli halk kuruluşlarında uygulanan işsizlik sigortası sistemi, işgücünün uygun bir dolaşımı ve birleşik işgücü piyasasının oluşumunu sağladı. 2003 yılının sonuna kadar Çin'de işsizlik sigortası alanların sayısı 103 milyon 730 bini buldu. Çin'in bütün kentlerinde ve ilçelerin merkezinde asgari yaşam garantisi sistemi kuruldu. Bu sistem kişi başına düşen aile geliri, ortalamanın asgari yaşam düzeyinden daha düşük olanlara temel yaşam garantisini sağladı. 2003 yılında Çin'de toplam 22 milyon 350 bin kentli ve kasabalı hükümetin asgari yaşam güvencesi altına alınırken yoksul kentlilerin hepsinin bu güvence altına alınması gerçekleştirildi.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor