Din alanındaki dış temaslar

   

Çin'deki Budizm, İslamiyet, Katoliklik ve Hıristiyanlık hep yabancı ülkelerden geldi. Dünya malı olan bu dinler uluslararası alanda önemli konuma ve çok sayıda inanana sahipler. Bu dinlerden bazıları bazı ülkelerde devlet dini olarak kabul ediliyor.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra dinî çevrelerdeki dış temaslar da sürekli gelişti. Çin'deki çeşitli dinî çevreler ile yabancı ülkelerdeki dinî çevreler arasında geniş temaslar yapılıyor. Örneğin, Çin'deki Budizm çevresi Tayland, Kore Cumhuriyeti, Burma, Sri Lanka ve Vietnam da dahil birçok ülkenin Budizm çevreleri ile çok çeşitli dinî temaslar sürdürüyor. Son yıllarda Çin'de saklanan ve Buda'ya ait olduğu sanılan diş ve kemik parçaları Tayland, Burma ve Sri Lanka'da sergilendi. Tayland'ın dinî çevresi ve Çin'in Tibet bölgesindeki dinî çevre arasında Budizm bilimi ile ilgili temas mekanizması kuruldu.

Bunun yanı sıra batı Avrupa ve kuzey Amerika'daki bazı ülkelerin davetleri üzerine Çin'deki başlıca dinî topluluklar bu ülkeleri ziyaret ettiler. Bu ziyaretlerle hem o ülkelerdeki dinler öğrenildi, hem de Çin'deki dinler tanıtıldı.

Din alanındaki dış temaslar

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor