Üç kişi aynı şeyi söylerse, yalan “gerçek” olur

   

Savaşan Devletler (M.Ö 475-M.Ö 221) döneminde birçok küçük devlet bir arada bulunuyordu. Bunlardan Wei ve Zhao, komşu devletlerdi. Wei ve Zhao arasında birbirlerine saldırmamakla ilgili bir dostluk anlaşması imzalandı. Anlaşmayı daha etkili kılmak için iki devlet karşılıklı olarak rehine verme kararına vardılar. Bundan dolayı Wei kralı oğullarından birini rehine olarak Zhao devletinin başkenti Handan'a yolladı. Oğlunun güvenliği için Wei kralı da veziri Pang Cong'u gönderdi.

Pang Cong, Wei devletindeki çok yetenekli vezirlerden biriydi ve sarayda onu kıskanan, onun karşısına çıkan birçok kişi vardı. Pang Cong, Wei'den ayrıldıktan sonra bu insanların imparatora kendisi hakkında uydurma şeyler söylemelerinden endişe duyuyordu. Yola çıkmadan önce Wei kralına “Kralım, eğer birisi sokakta bir kaplanın dolaştığını söylerse, ona inanır mısınız?” diye sordu.

Wei kralı, “İnanmam. Kaplan nasıl sokaklarda dolaşır” diye cevap verdi.

Pang Cong, “Eğer iki kişi birlikte size sokakta bir kaplanın bulunduğunu söylerse, inanır mısınız?” sorunca, Wei kralı, “O zaman biraz inanırım, biraz da şüphe duyarım” diye yanıtladı.

Pang Cong: “Eğer üç kişi birlikte bunu söylese, onlara inanır mısınız?”

Wei kralı biraz tereddüt ettikten sonra şu cevabı verdi: “Eğer herkes aynı şey söylerse, o zaman inanmak zorunda kalırım.”

Wei kralından böyle bir yanıt alınca Pang Cong daha da kaygılandı. Pang Cong, iç çekerek, “Kralım, kaplan asla sokaklarda dolaşamaz. Bu herkesçe bilinen bir şeydir. Ancak üç kişi kaplanın sokakta dolaştığını söylerse bu söylenti gerçek olur. Handan ile Wei devletinin başkenti Daliang arasındaki mesafe, saray ile sokak arasındaki mesafeden kat kat uzak, bunun yanı sıra arkamda beni çekiştirenlerin de üç kişiden daha fazla olacağını biliyorum” diye konuştu.

Wei kralı Pang Cong'un ne demek istediğini anladı ve “Kaygını anlıyorum, rahat git” dedi.

Pang Cong, Wei kralının oğluna eşlik ederek Zhao devletinin başkenti Handan'a gitti.

Pang Cong gittikten sonra gerçekten Pang Cong'u çekiştiren birçok insan ortaya çıktı. Başlangıçta Wei kralı Pang Cong'u savunarak ve onun sadık bir vezir olduğunu söylüyordu. Ancak Pang Cong'a düşman kesilenler Wei kralı önünde Pang Cong hakkında defalarca kötü şeyler söyledikten sonra Wei kralı bu insanlara inanmaya başladı. Sonunda Wei kralı, Zhao devletinden Wei devletine dönen Pang Cong'un kendisini ziyaret etmesine hiç izin vermedi.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor