Çin’in batısından doğusuna elektrik taşıma projesi

   

Çin'in Batısında Üretilen Elektriğin Doğusuna İletilmesi Projesi (BÜEDİP), Çin'in batı bölgelerinde üretilen zengin elektrik enerjisini ekonomisi gelişmiş olan doğu bölgelerine iletmek için uyguladığı bir elektrik projesidir. Çin'in elektrik enerjisi kaynaklarının çoğunluğu batı ve kuzey kısımlarında dağılıyor. Elektriğin çoğunluğu ise Beijing-Guangzhou demiryolunun geçtiği bölgelerde ve ekonomisi gelişmiş olan doğu kısmında tüketiliyor.

BÜEDİP'in temel dağılımı “kuzey, orta ve güney” bölgelerinde elektrik ileten üç kanalın inşa edilmesidir.Kuzey kanalı, Çin'in kuzeydoğu ve kuzey bölgeleri, Shandong eyaleti ile kuzeybatı bölgeleri elektrik şebekelerinden oluşuyor. Görevleri Çin'in kuzeybatısında hidrolik kaynaktan üretilen elektriği Beijing ve Tianjin kentleri ile Hebei ve Shandong eyaletleri elektrik şebekelerine iletmektir.Orta kanal, Çin'in doğusu ve ortası, Sicuan-Chongqing ile Fujian elektrik şebekelerinden oluşuyor. Önemli görevleri, Yangtze Nehri'ndeki hidrolik kaynaktan üretilen elektriği Çin'in ortası, doğusu ve Fujian eyaleti gibi bölgelere iletmektir. Burası Çin'in BÜEDİP'in en büyük çapta uygulandığı bölgedir. BÜEDİP'in söz konusu bölgelerde gerçekleştirilmesi ülke çapındaki elektrik şebekesinin kurulması için çok etkili olacaktır.

从Güney kanalı, Guizhou eyaletindeki Wu Nehri, Yunnan eyaletindeki Lancang ve Hongshui nehirleri gibi hidrolik kaynaklardan ve Yunnan ile Guizhou eyaletlerindeki kömür ocaklarının yanında kurulan elektrik santrallarından oluşacaktır. Elektrik bu kanalla Guandong eyaletine iletilecektir. BÜEDİP Çin'in büyük bir projesi olarak Çin hükümetinin ileri sürdüğü Çin'in batısında uygulanan büyük kalkınma stratejisinin önemli bir kısmını oluşturdu. Batısının zengin kaynaklarının doğusundaki büyük piyasaya bağlanması Çin'in elektrik enerjisi sanayi ve milli ekonomisinin hızlı gelişmesine hiç kuşkusuz ki büyük katkılar sağlayacaktır.


Çin’in batısından doğusuna elektrik taşıma projesi

(Çin'in batısından doğusuna elektrik taşıma projesi)

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor