Orman kaynaklarının korunması

   

Çin, 1950'li yıllardan bu yana ağaçlandırma alanında bir dünya mucizesi yarattı. Çin'de sürdürülen gönüllü ağaçlandırma kampanyası kapsamında 1981-2002 yılları arasındaki dönemde tüm ülkede toplam 39 milyar 800 milyon adetten fazla ağaç dikildi. Çin'de bugün var olan ağaçlandırılmış alanın toplam yüzölçümü 46 milyon 670 bin hektar olup, dünyadaki toplam ağaçlandırılmış alanın yaklaşık yüzde 26'sını oluşturuyor. Çin, bu oranla dünyanın ilk sırasında yer aldı. Çin'deki orman oranı da yüzde 16.55'i buldu. Dünya genelindeki orman kaynakları sürekli azalırken, Çin, ormanlık alanlarının yüzölçümü ve ağaç miktarındaki artışlarla Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından belirlenen en çok ormana sahip 15 ülke arasında yer aldı.

Çin merkezi hükümeti, 1998-2001 döneminde yoksul nüfusun yoğun olduğu orta ve batı kesimlerdeki bitki örtüsünün korunması, köylülere yönelik sübvansiyon, aşırı derecede ekim yapılan tarlaların ormana ve otlaklara dönüştürülmesi gibi projeler için toplam 42 milyar 700 milyon yuan harcadı. Ülkenin 25 eyaleti, özerk bölgesi ve merkeze doğrudan bağlı şehrinde başlatılan tarlaları ormana dönüştürme projesi kapsamında 2002 sonu itibariyle toplam 3 milyon 180 bin hektarlık tarla ormana dönüştürüldü, 3 milyon 260 bin hektarlık çorak arazi de ağaçlandırıldı. Projenin uygulanmasıyla bazı bölgelerdeki erozyon, belirli ölçüde hafifletildi.Çin'de orman kaynaklarını korumak için alınan diğer etkili önlem de 1998 yılında başlatılan doğal ormanları koruma projesidir. Bu proje kapsamında tüm ülkedeki doğal ormanlarda yapılan ağaç kesme çalışmalarının bütünüyle durdurulması isteniyor. Bu projenin uygulanmasıyla eskiden ağaç kesmekle uğraşan işçilerin önemli bir kısmı, bugün orman koruyucuları haline geldiler.

Çin'in sürdürülebilir gelişme stratejisinde ormancılık sektörü için belirlenen hedefler doğrultusunda 2050 yılına kadar Çin'deki orman oranı yüzde 28'e çıkarılacak.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor