Lapayı üç parçaya bölerek yiyen Fan Zhongyan

   

Fan Zhongyan, Çin tarihindeki seçkin bir siyaset adamı ve edebiyatçıydı.

10. yüzyıldaki Song hanedanında yaşayan Fan Zhongyan, üç yaşına basmadan babasını kaybedince, ailesinin ekonomik durumu da birdenbire kötüleşti. Fan Zhongyan 10 yaşını geçince, zamanın tanınmış Yingtianfu okulunda öğrenim görmeye başladı ve yeterli harçlığı olmamasından dolayı uzun bir süre her gün lapa yiyerek karnını doyuruyordu. Fan Zhongyan her gün pişirdiği lapayı üçe bölüyor, turşuyu da küçük küçük doğradıktan sonra üç öğün olarak yiyordu.

Bir gün, Fan Zhongyan yemek yerken arkadaşlarından biri ziyarete geldi ve Fan Zhongyan'ın yediklerini görünce çok acıdı ve ona para bıraktı. Fan Zhongyan parayı reddetti. Çaresiz kalan arkadaşı ertesi gün Fan'a yemek yolladı, Fan da yemekleri kabul etmek zorunda kaldı.

Birkaç gün sonra arkadaşı tekrar ziyarete geldiğinde daha önce yolladığı tavuk, balık gibi güzel yemeklerin hepsinin olduğu gibi kaldığını ve bozulduğunu görünce çok kızdı ve Fan Zhongyan'a “Çok gururlu birisin. Arkadaşının yolladığı yemeği bile kabul etmiyorsun, beni çok kırdın” dedi.

Fan Zhongyan gülerek, “Beni yanlış anladın. Yemek istemediğim için değil, güzel yemeklerden sonra artık lapa ve turşu yiyememekten korktuğum için yiyemedim” dedi. Arkadaşı bu sözlerini duyunca ona daha çok saygı göstermeye başladı.

Bir gün adamın biri Fan Zhongyan'ın nasıl biri olmak istediğini sorunca Fan Zhongyan şu yanıtı verdi: “Ya iyi bir doktor, ya iyi bir vezir. İyi doktor hastaları iyileştirir, iyi vezir de ülkeyi iyi yönetir.” Daha sonra Fan Zhongyan gerçekten Song hanedanının vezirliğine getirildi ve zamanın ünlü bir siyaset adamı oldu.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor