Su çevresinin mevcut durumu

   

Çin'in yerüstü su kaynakları, Yantze Nehri, Sarı Nehir, Songhuajiang Nehri, Liaohe Nehri, Zhujiang Nehri, Haihe Nehri ve Huaihe Nehri olmak üzere yedi büyük nehir sisteminde yoğunlaşıyor. Çin Devlet Çevre Koruma Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan “2003 Çin'deki Çevre Kalitesi” adlı raporda, söz konusu yedi büyük nehirdeki su kirliliğinin sürekli azaldığı açıklandı. 2003 yılında yapılan istatistiklere göre, Çin'de kalite düzeyi 1-3 derece arasında değişen su kaynakları, ülkenin toplam yerüstü su kaynaklarının yüzde 37.7'sini oluşturdu. Bu oran, 2001 yılında üçte birdi.

Çin'deki yeni nehir sistemi arasında en çok kirlenen, Haihe Nehri ve Liaohe Nehri bölgeleridir. Çin'deki akarsulardaki kirletici maddelerin başında petrol, oksijen tüketen biokimya maddeleri, NH-3 N, permanganat, uçucu hidroksibenzen ve hidragyrum gelir. Göl ve barajları en çok kirleten azot ve fosfor, sudaki oksijenin azalmasına neden oldu. Yunnan eyaletindeki Dianchi Gölü, bu tür kirlenmenin etkisinde en çok kalan göldür. Çin'in üçüncü büyük gölü Taihu Gölü ve beşinci büyük gölü Chaohu Gölü'nde de benzer kirlenme görüldü.

Çin'in şehir ve bölgelerinin büyük bir çoğunluğundaki yeraltı su kaynaklarının kalitesi genel olarak iyidir. Ancak bazı bölgelerde yine de kirlilik görülmektedir. Nüfusun yoğun olduğu ve sanayileşme düzeyi yüksek olan şehirlerin merkezindeki yeraltı su kirliliği ciddi boyutlara ulaşıyor. Bu bölgelerdeki yeraltı su kaynaklarındaki nitral, nitrit asidi, NH-3 N, demir, mangan, klor ve sülfat miktarları standardın üzerindedir.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor