Coğrafi yapı

   

Kendine özgü bir dizi doğal özellikleri taşıyan Qinghai-Tibet Yaylası, tüm dünyadaki yaylalar arasında önemli bir konuma sahip olup “yer küresinin üçüncü kutbu” olarak da adlandırılıyor.

Qinghai-Tibet Yaylası'nın böyle tanımlanması, yüksek rakımı ve buna bağlı soğuk ikliminden kaynaklanıyor. 4000 metreden fazla bir yükseklikte bulunan yaylanın etrafında yüksek sıradağlar, üzerinde de çok sayıda yüksek dağ bulunuyor. Yaylanın rakımı 4500 metre olan göbeğinin yıllık ortalama hava sıcaklığı 0oC'nin altındadır. Burada yılın en sıcak günlerinde bile hava sıcaklığı 10oC'yi geçmez.

Qinghai-Tibet Yaylası'nın oluşumu, dünyamızda bugüne en yakın dönemde yaşanan en şiddetli ve geniş çaplı yerküre kabuğu hareketi olan Himalaya dağ oluşumu hareketine sıkı biçimde bağlıdır. Kar sınırının üzerinde, deniz seviyesinin 6000-8000 metre üzerinde olan birçok yüksek dağ tepessine ev sahipliği yapan Qinghai-Tibet Yaylası, dünyadaki en genç yayla olmakla birlikte Asya'daki birçok büyük nehrin kaynağı konumundadır.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor