Lushan Dağı

   

Çin'in güneyindeki Xiangxi eyaletinin kuzeyinde yer alan Lushan Dağı, son derece güzel doğal manzarasıyla ünlüdür. Sayısız Çinli şair ve ressam Lushan hakkında güzel şiir ve resimler bıraktılar. 8. yüzyılda yaşamış olan Tang hanedanının ünlü şairi Li Bai'nin Lushan'daki şelale için şöyle yazmıştı: “Bin metre yükseklikten düşen şelale, yeryüzüne düşen samanyolunu çağrıştırır.” Song hanedanının tanınmış edebiyatçısı Su Shi, Lushan Dağı'nı birçok kez gezdi ve Lushan için felsefi düşünceli şu şiiri bıraktı: “Farklı açılardan, farklı mesafelerden bakıldığında Lushan Dağı hep farklı görünüyor, Lushan Dağı'nın gerçek yüzünü kavrayamaman ise Lushan Dağı içinde olmamdır.”

Lushan, “Kuanglu” ve “Kuangshan” olarak da adlandırılıyor. Rivayete göre M.Ö 4. yüzyıldaki Zhou hanedanı zamanında Kuangsu adlı bir aydın Lushan Dağı'nda Taoizm'in büyücülüğünü araştırıyormuş. Zhou hanedanının imparatoru bunu öğrenince onu saraya davet etmek için birkaç kez adamlarını yollamış. Ancak Kuangsu, imparatorun gönderdiği adamları görmeyi hep reddetmiş ve dağda saklanmış. Daha sonra Kuangsu kaybolmuş. Bir peri haline geldiği söyleniyormuş. Bu nedenle Kuangsu'nun perileştiği yere “Lushan”, “Kuangshan” ya da “Kuanglu” deniliyor.

381 yılında Huiyuan adlı rahip çıraklarıyla birlikte Lushan Dağı'na geldi ve dağın eteğinde Donglin Tapınağı'nı inşa etti.

Donglin ve Huiyuan rahibi hakkında şöyle bir rivayet anlatılıyor: Huiyuan, Donglin Tapınağı'nın yapımı için malzeme derdine düşmüş. Bir gece gök gürültüsü ve şimşekler eşliğinde çok şiddetli bir yağmur yağmış. Ertesi gün hava pırıl pırıl olmuş ve rahiplerin kaldıkları yere yakın kocaman bir gölet ortaya çıkmış. Göletin suyunun üzerinde tahtalar yüzüyormuş. Huiyuan bu tahtaların tanrı tarafından Donglin Tapınağı için gönderildiğini düşünerek, bu tahtalarla tapınağının ana salonunu yaptırmış.

Donglin Tapınağı'nın önünde “Beyaz Nilüfer” adlı bir havuz bulunuyor. Söylenceye göre, bu havuz Doğu Jin hanedanı zamanındaki tanınmış bir isim olan Xie Lingyuan tarafından yaptırılmış. Soylu bir ailenin çocuğu ve kendisi de son derece yetenekli ve gururlu biri olan Xie Lingyuan, Huiyuan'ın kurduğu Beyaz Nilüfer adlı şair topluluğuna katılmak istiyormuş. Bunu kabul etmeyen Huiyuan, Xie Lingyuan'a, “ Öncelikle üç havuz kaz, kalbin de beyaz nilüfer gibi temiz olunca seni topluluğa alırım” demiş. Xie Lingyuan rahibin dediğini yapmış ve üç havuz kazmış ve böylece şairin topluluğuna girmiş. Huiyuan ve Xie Lingyuan daha sonra yakın arkadaş olmuşlar.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor