Wu Bixia

   

Wu Bixia

Hunan eyaletinin Changde kentinde doğan Wu Bixia, Çin'in koloratür sopranosudur. 12 yaşından itibaren sahneye çıkan Wu Bixia, lisans ve lisanüstü diplomasını almak için Çin Müzik Akademisi'nde okurken sistemli eğitim gördü ve çok sayıda şarkının özelliklerini öğrendi ve araştırdı. Olağanüstü zekası ve çalışkanlığı ile Çin folk şarkısı ve yabancı şarkıların farklı söyleme yöntemlerini iyi biliyor ve kullanıyor.

1993 yılında Çin Müzisyenler Derneği ve Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen şarkı yarışmasında gümüş ödülü kazanan Wu Bixia, 1993 yılının Temmuz ayında Çin'in Pasifik Kaset ve Video Eserleri Şirketi tarafından kaydedilen ilk solo albümü “Çin Bebeği”ni çıkarttı. Wu Bixia, daha sonra 1996 Yılı Ulusal Şarkı Yarışması'nın folk şarkısı dalında ikinciliği, 1.Çin Uluslararası Şarkı Yarışması ile 8.İspanya Bicbao Uluslararası Şarkı Yarışması'nda birinciliği ve 4.Polonya Moniuszko Uluslararası Şarkı Yarışması'nda ikinciliği elde etti. Ayrıca Wu Bixia'nın uluslararası müzik dünyasının önemli yarışması olan Tchaikovsky Uluslararası Müzik Yarışması'nda şarkı dalında melek gibi sesi ve gülümsemesiyle ikinciliği alması, Çinli şarkıcıların dünyadaki konumunu sağlamlaştırdı.

Wu Bixia, 2000 yılından itibaren Çin'in Beijing ve Hunan şehirlerinde ve Singapur'da birkaç solo konseri verdi ve birçok şarkı albümü çıkarttı. Wu Bixia, dünyanın ünlü bestecileri, solo şefleri, çalgıcılar ve profesyonel orkestralarıyla birlikte gösteriler sundu. 2001 yılının Mayıs ayında Uluslararası Ses Müziği Komisyonu ve İspanya Devlet Radyo ve Televizyonu'nun daveti üzerine Madrid'de yapılan Gala Lirica Müzik Festivali'ne katıldı; 2001 yılının Aralık ayında Uluslararası Ses Müziği Komisyonu ve İspanya'nın Arriaga Operası'nın daveti üzerine Verdi'nin müzik eseri “Rigoletto”da başrolü başarıyla oynadı; 2002 yılında Singapur Sahil Sanat Merkezi'nin daveti üzerine “Marco Polo ve Prenses Buluhan”da başrol oynadı. Ayrıca Wu Bixia, rol aldığı birçok modern opera eserleri ile büyük başarıya ulaştı.

Wu Bixia'nin başarılı gösteriler sunması, Çin ve yabancı ülkelerin medyalarının ilgisini çekti. Çin Merkezi Televizyonu (CCTV) birkaç defa Wu Bixia için özel program yayınladı. İspanya basını, Wu Bixia'nın sesini “Cennetten gelen ses” şeklinde değerlendirdi. Rus medyası ise, onu “Doğudan gelen müzik meleği” diye tanımladı. Çin Halk Gazetesi, Singapur'un Birleşik Gazetesi ve Fransa'nın Yarışma Dergisi dahil birçok medyada Wu Bixia ile ilgili haberler yer aldı.

[Müzik eserini dinleyin]: Bülbül


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor