Gong

   

Gong, Çin'in geleneksel vurmalı müzik aletidir. Gong, Çin'in etnik grup orkestralarında önemli yer tutar. Yerel operalarda, tiyatrolarda, şarkılarda, danslarda ve kutlama törenlerinde, çeşitli yarışmalarda yaygın olarak kullanılır.

Çin'in vurmalı müzik aletleri, malzemelerine göre üç çeşide ayrılır. Gong, metal, bambu ve ahşap ile diğer malzemelerden yapılır. Genellikle bakırdan yapılan gongun yapısı çok basittir.

Gong

Bakırdan yapılan gongu ilk kullananlar, Çin'in güneybatısında yaşayan azınlık milliyetlerin mensuplarıdır. M.Ö 2. yüzyıl civarında, milliyetler arasında kültürel temasların yoğunlaşmasıyla bakır gong Çin'in iç kesimine doğru yayılmaya başladı. O zamanlars gong, en çok savaşlarda kullanılıyordu. Eski çağlarda komutanlar, savaşları gongla yönetiyorlardı. “Gong sesi duyulur duyulmaz askerler geri çekilir”, eski Çin'in askeri deyimleri arasındadır.

Farklı yer ve durumlarda kullanılmasından dolayı zaman içinde 30'dan gong çeşidi geliştirildi. Büyük ve küçük gong, en sık kullanılanlardır.

Büyük gongun çapı 30-100 santim arasında değişir. Bu tür gongun sesi güçlü ve kalın, tonu ise yumuşaktır. Büyük orkestralarda gong, ritmi güçlendirme rolü oynar.

Küçük gong, yüksek, orta ve alçak tonlu olarak üç çeşittir. Çapı 21-22.5 santim arasında değişen küçük gong, yaygın olarak kullanılır. Küçük gong, özellikle Beijing Operası de dahil yerel operalarda, tiyatrolarda ve halk danslarında çok sık kullanılır.

Örnek ezgi: "Ağ atılarak balık avlama"


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor