Feishui Savaşı

   

4. yüzyılda zamanın Çin merkezi yönetimi parçalandı ve güney, kuzey diye iki ayrı yönetime ayrıldı. Ülkenin güneyindeki Doğu Jin yönetimi Yanzte Nehri havzasını kontrol ederek Jiankang'da (günümüzdeki Nanjing kenti) başkent kurarken, kuzeyindeki Eski Qin yönetimi de Sarı Nehir havzasını elinde bulundurak Chang'an'da (günümüzdeki Xi'an kenti) başkentini kurdu.

Eski Qin'in imparatoru Fujian 383 yılında farklı etnik gruplardan 870 bin askeri toplayarak Doğu Jin'e saldırmak için güneye indi.

Doğu Jin yönetimi eski Qin ordusunun güneye saldırmaya geldiğini öğrenince Xie Shi ve Xie Xuan'ı 80 bin askerle düşman ordusuna direnmeye gönderdi. O zaman eski Qin'in öncü birlikleri Doğu Jin'in başkentine yakın olan Luojian bölgesine geldi ve Huan Nehri'nin ulaşımını kestiler. Xie Shi ve Xie Xuan beş bin atlı askeri Luojian'de konuşlandırılan düşman birliğine saldırmaya gönderdi ve büyük zafer elde ettiler. İlk çatışmada galip çıkan Jin ordusu hemen Feishui Nehri'ne ulaşarak, nehrin doğu kıyısında konuşlandı.

Eski Qin'in imparatoru Fujian öncü birliğinin yenildiğini öğrenince bizzat kendisi ordusunu yönetmeye geldi. Eski Qin imparatoru Fujian, Feishui Nehri'nin doğu kıyısında konuşlandırılan Jin ordusunun kampını gözetlemek için yüksek bir kuleye çıktı ve Jin kampında dizilen çadırları ve her tarafı kaplayan bayrakları gördü ve kamptan belli belirsiz davul seslerinin geldiğini duydu. Buna şaşıran eski Qin'in imparatoru Fujian arkasına döndüp kuzeyindeki Bagong Dağı'na bakmak istedi ve kafası hâlâ az önce gördüğü Jin ordusunun düzenli kampıyla meşgul olduğu için Bagong Dağı'ndaki ağaçlar ve otlar da gözlerine düşman ordusunun bayrakları ve askerleri olarak göründü ve korkudan ödü koptu.

Jin ordusunun komutanları Xie Shi ve Xie Xuan, eski Qin ordusunun kalabalık olmasına rağmen farklı etnik gruplardan toplandığı için orduda gönül birliğinin söz konusu olmadığını ve bunun yanı sıra uzaktan gelmelerinden dolayı askerlerin ve atların çok yorulduğunu düşünerek savaşı hızlı bitirme kararına vardılar. Xie Shi ve Xie Xuan, eski Qin imparatoru Fujian'dan Jin ordusunun nehiri geçip kendisiyle adil şekilde savaşmasına imkan tanımak için, ordusunu Feishui kıyısından geri çekerek boş bir alan bırakmasını istedi. (Not: Eski Çin'de savaş sanatı ilke ve kuralları gereğince en azılı düşmanlar bile birbirine bu tür centilmenlik jestleri yaparlardı.)

Fujian, Jin ordusu nehiri geçtiği sırada onlara saldırmayı planlayarak ordusuna geri çekilme emrini verdi. Ancak zaten savaşmak istemeyen eski Qin ordusunun arkasında kalan bölüm, çekilme emrini alınca öncü birliğin yenildiğini sanarak kaçmaya başladı ve böylece eski Qin ordusundaki düzen de birdenbire bozulmuş oldu. Jin ordusu bundan yararlanarak Feishui Nehri'ni geçti. Eski Qin ordusunda birilerinin “Qin ordusu yenildi, Qin ordusu yenildi” bağış çağırışları da daha büyük kargaşa yaşanmasına yol açtı ve Qin askerlerinin kaçarken birbirlerini ezmelerine de neden oldu. Eski Qin imparatoru Fujian da atılan bir ok nedeniyle yaralandı ve yandaşlarıyla birlikte geldikleri yöne doğru kaçmaya başladı. Eski Qin, uğradığı bu büyük yenilgiyle iki yıl sonra yok oldu.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor