Tang Can

   

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 50. yıldönümünü kutlamak için Tang Can'ın söylediği ünlü besteci Meng Qingyun tarafından bestelenen “Vatanımız Çok Yaşa!” şarkısının MTV'sinin planlama ve yaratma çalışmalarına ünlü film yönetmeni Zhang Yimou da katıldı. İlk defa müzik video yapımı çalışmasına katılan Zhang Yimou, Tang Can'ın müzik yeteneği ve potansiyelini takdirle değerlendirdi. “Vatanımız Çok Yaşa!” şarkısının klibi Çin'in eyalet televizyonlarında yayınlandıktan sonra büyük tepkiyi uyandırdı. Tang Can, CCTV'nin Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 50. yıldönümünü kutlamak için düzenlediği “Vatanımızın manzarası ne kadar güzel” konulu şölende ünlü şarkıcı Wu Yanze ile birlikte “Vatanımız Çok Yaşa!” şarkısını tekrar söyledi.

Tang Can, “Vatanımız Çok Yaşa!” şarkısı ile Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 50. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen şarkı yarışmasında seçkin ödül ve Çin'in “Altın Şahin” Televizyon Festivali'nde klip yarışmasında altın ödülü aldı. Bu şarkı da kamuoyu tarafından seçkin şarkı olarak kabul edildi.

Tang Can, 2000 yılında söylediği genç besteci Fu Ke tarafından bestelenen “Mutluluk Sonsuza Kadar Uzanır” şarkısının klibi, CCTV'nin “Bir hafta, bir şarkı” programında yayınlandıktan sonra büyük övgüyle karşılandı. Tang Can, bu folk şarkısında, çağdaş ve yeni söyleme yönteminden yararlanarak folk şarkısına modernlik ve çağdaş unsurlar getirdi. Bu şarkı, müzik çevresi tarafından yeni tip seçkin folk şarkısı olarak değerlendirildi. Tang Can'a da bu şarkıyla medya tarafından “Yeni tip folk şarkısının öncüsü” unvanı verildi. Tang Can, daha sonra yeni eseri “Güzel Memleketim” şarkısını söyledi. Bu şarkı Tang Can'ın “Mutluluk Sonsuza Kadar Uzanır” şarkısından sonra bir kez daha söylediği yeni tip folk şarkısı eseri olarak görüldü ve bu şarkının ikiz eseri olarak değerlendirildi.

Tang Can, 2001 yılında Çin Radyo, Film ve Televizyon Genel Müdürlüğü tarafından verilen ilk ulusal dinleyicilerin gözde şarkıcısı ödülü “Altın Boru Ödülü”, “Çin Radyosu Sanat Ödülü” ve “10 Top Şarkıcı Ödülü”nü aldı.

[Müzik eserini dinleyin]: Vatanımız Çok Yaşa!


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor