Kong Rong’un çocukluğu

   

Kong Rong, 2. yüzyılda yaşayan bir bilgin ve tanınmış düşünür Konfüçyus'un torunlarının torunlarındandır. Doğuştan zeki bir çocuk ve küçük yaşlarda bile hazır cevaplılığıyla ünlüdür.

Kong Rong 10 yaşındayken babasıyla birlikte Luo Yang'a gider. Luo Yang'ın idare yetkilisi Li Yuanli burnu havada bir bilgin ve kolay kolay ziyaretçileri kabul etmeyen biridir.

10 yaşındaki Kong Rong, Li Yuanli gibi tanınmış bir bilgini tanımayı çok ister ve bir gün evine gidip kapıcıya kendisinin geldiğini haber vermesini söyler. Kapıcı Kong Rong'un bir çocuk olduğunu görünce onu kovmak ister. Kong Rong, hemen kapıcıya, “Bay Li'nin akrabasıyım, beni mutlaka görmek ister” der.

Li Yuanli, kapıcının sözlerine şaşırır, çünkü böyle bir akrabası hiç yoktur, ancak merakından dolayı Kong Rong'u görmeyi kabul eder.

Li Yuanli, Kong Rong'u görünce merakla, “Söyler misin, aramızda nasıl bir akrabalık var?” diye sorar.

Kong Rong, “Konfüçyus'un torunlarının torunlarından biriyim, siz de Taoizm'in atası Laozi'nin torunlarının torunlarından birisiniz. Konfüçyus'un Laozi'yi hoca olarak görüp, anlamadığı sorunları Laozi'ye sorduğu herkesçe bilinir. Onlar arasındaki ilişki öğrenci-hoca ilişkisidir, ben ve sen de aile dostu sayılır!” diye cevap verir.

Li Yuanli'yi ziyarete gelen diğer konuklar 10 yaşındaki Kong Rong'un bilgisi ve hazırcevaplığından dolayı çok şaşırır.

Tam bu sırada Chen Wei adlı tanınmış bir bilgin Li Yuanli'yi ziyarete gelir ve diğer konuklar da ona Hong Rong'u tanıtır ve Hong Rong'un hazırcevaplığını övüne övüne anlatırlar. Cheng Wei bunları duyunca umursamadan “Küçükken zeki biri ama büyüdüğünde bilgili bir insan olup olamayacağı belli değil ki” der. Kong Rong hemen karşılık verir: “O zaman Bay Chen küçükken mutlaka çok zeki biriydi.” Kong Rong, Chen Wei'nin aslında bilgili biri olmadığını ima etmiş olur. Chen Wei bu sözün karşısında ne diyebileceğini bilemez.

Bunun yanı sıra “Kong Rong'un armut dağıtması” öyküsü de Çin'de herkesçe bilinir. Öyküde Kong Rong'un çocukluğunda armut yerken, büyük armutları hep büyüklere verdiğini, kendisinin küçük armutları yediği anlatılır.

Kong Rong büyüdükten sonra da bir bilgin ve önemli bir yerin idare amiri olmuştur.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor