Toprak oyuncaklar (6)

   

Çin'in kuzeyindeki Hebei eyaletine bağlı Xincheng ilçesinin Baigou kasabası, geleneksel halk oyuncaklarının başlıca merkezlerinden biridir. Burada yapılan toprak oyuncakların konuları çok geniş bir yelpazeye yayılıyor. Baigou kasabasının toprak oyuncaklarının temsili eserleri arasında toprak bebeklerin yanı sıra, halk oyunlarındaki kahramanların figürleri de yer alıyor. Oyuncaklar, figür sayısı ne kadar olursa olsun, hep tek bir kalıpla yapılır. Böyle yapılan oyuncaklar, oldukça sağlamdır.

“At Üzerindeki Kamalı Adam”, halk oyunlarındaki figürlerden esinlenerek yapılan ve yalnızca oda dekoru olarak kullanılan büyük toprak heykellerdir. Boyu yaklaşık 60 santim olan bu tür heykeller, genelde misafir odasının kapısının karşısındaki duvar önündeki sehpa üzerine konulur. Halk arasında bu tür heykellerin, evi kötülükten koruyabileceğine inanılıyor.


Toprak oyuncaklar (6)

Resimdeki “At Üzerindeki Kamalı Adam” heykelinin tasarımı oldukça basittir, fazla süslü değildir. Beyaz zemin üzerinde kırmızı, sarı ve siyah renklerin hakim olduğu bu heykel, sevimli bir görünüşe sahip.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor