Huluxiao

   

Huluxiao, Çin'deki azınlık milliyetlerin sahip olduğu üflemeli müzik aletidir. Huluxiao, Çin'in güneybatısında yaşayan Dai, Achang, Wa dahil azınlık milliyetlerin en sevdiği ve sıkça kullandığı müzik aletlerinden biridir.

Huluxiao'nun geçmişi, M.Ö 221 öncesinde hüküm süren Ön Qin dönemine uzanır. Bugünkü huluxiao, yapı açısından eski çağdaki benzeri çalgıların özelliklerini korumuştur.

Huluxiao'nın şekli ve yapısı, diğer müzik aletlerine göre oldukça farklıdır. Huluxiao, bir sukabağı, üç bambu kamışı ve üç metal gaydadan oluşur. Subakağının boğazında bir ağız açılır. Sukabağı, sesi şiddetlendiren kutu olarak kullanılır. Sukabağının altına üç bambu kamışı sokulur. Ortasındaki en kalın kamış üzerinde yedi ses deliği açılır.

Huluxiao

Huluxiao'nın sesi, diğer benzeri çalgılar gibi görece hafif olmasına rağmen yumuşak ve güzeldir. Huluxiao'ya, sesinin ipek gibi hafif ve rahat olmasından dolayı, “Hulusi” de denilir. Si, “ipek” demektir.

Yunnan eyaletinde yaşayan farklı azınlık milliyetlerin sahip olduğu huluxiao'ların, yapısı ve çalınma yöntemleri farklı olmasına rağmen, pek çok ortak nokta da bulunur. Yani, huluxiao, genellikle türküler ve melodik bakımdan rahat olan ezgilerde çalınır. Uyumlu ve yumuşak sesli olan huluxiao, çalgıcıların duygularını mükemmel biçimde ifade eder.

Çinli müzisyenler daha sonra huluxiao'da bazı değişikliklere gittiler. Yeni tip huluxiao, geleneksel çalgının ses kalitesini ve çalınma tarzını korurken, sesi yükseltti, ses ölçüsünü genişletti ve ifade gücünü artırdı. Böylece huluxiao, yalnızca Çin sahnesine değil, aynı zamanda dünya sanat sahnesine de çıktı.

Örnek ezgi:"Ay ışığındaki anka kuşu kuyruğu şeklinde bambu"


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor