Siyasi alandaki seçkin kadınlar

   

Song Qingling

Siyasi alandaki seçkin kadınlar

Song Qingling (1893-1981,) siyaseti, sosyal faaliyetçi, Çin Halk Cumhuriyeti'nin önemli liderlerinden. Guangdong eyaletinin Wenchang ilçesinde (günümüzde Hainan eyaletine bağlı) doğdu, 1913'te ABD Georgia eyaletinin Macon şehrindeki Wesleyan Kız Koleji'nden mezun oldu. 1915'te Sun Yatsen ile evlendi. 1925'te Sun Yatsen'in ölümünden sonra Sun Yatsen tarafından ortaya koyulan Sovyetler Birliği ve Komünist Parti ile birleşmek ve köylüler ve işçilere yardım etmek olmak üzere üç politikayı izlemede ısrar etti. 1927'de ve 1929'da uluslararası Emperyalizmle Mücadele Birliği Konferansı'nda onur başkanlığına seçildi. Dünya Faşizmle Mücadele Komitesi'nin önemli liderlerinden biriydi. 1931'de Çin'e döndü, sosyal hizmet çalışmalarıyla uğraştı ve Japon saldırganlara karşı vatanı kurtarma faaliyetlerine katıldı, Guomindang Partisi hükümetinin Japonya'ya uyguladığı taviz ve teslim politikası ile yurt içinde halka yönelik bastırma politikasını eleştirdi. 1932 yılının sonunda “Çin Halkınının Haklarını Koruma Birliği”ni kurarak demokratik haklar için mücadele eden devrimcileri kurtarmak yönünde çaba harcadı. 1933'te Uzakdoğu Emperyalizme ve Savaşa Karşı İttifakı'nın Çin Bölümü Başkanlığı'na seçildi. Çin'in Japon saldırganlara karşı direniş savaşının patlamasından sonra Hong Kong'da “Çin'i Koruma Birliği”nin organizasyonu için girişimlerde bulundu ve topladığı sağlık malzemelerini ve ilaçları Çin halkının Japon saldırganlara karşı direniş mücadelesinin hizmetine sundu.

Çin'in Japon saldırganlara karşı direniş savaşının zafer kazandığı Eylül 1945'te Amerikan halkına ABD yönetiminin Çankayşek'in iç savaş açmasını desteklemesini durdurma çağrısı yapan Song Qingling “Çin Kamu Hizmeti Fonu”nu kurarak kadın ve çocukların kamu hizmetleri işleriyle uğraştı. Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra Merkezi Halk Hükümeti Başkan Yardımcılığı'na seçilen Song Qingling daha sonra sırasıyla cumhurbaşkanı yardımcılığı, Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi'nin başkan yardımcılığı, Ulusal Kadınlar Federasyonu'nun Onur Başkanlığı ve Çin Halkı Çocukları Koruma Ulusal Komitesi'nin başkanlığı görevlerini üstlendi. 1950'te yapılan Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı 1. Ulusal Komitesi Toplantısı'nda bir konuşma yaptı ve aynı yıl Dünya Barış Konseyi üyeliğine seçildi. 1951'te “Uluslararası Barışı Güçlendirme” adlı Stalin ödülüne layık gördü. 1952'de Asya ve Pasifik Bölgesel Barış İrtibat Komitesi başkanlığına seçildi.

Cai Chang

Siyasi alandaki seçkin kadınlar

Cai Chang (1900-1990), Hunan eyaletinin Xiangxiang (bugünkü Shuangfeng) ilçesinde doğdu. 4. ve 5. dönemlerdeki Çin Halk Meclisi Ulusal Komitesi'nin başkan yardımcılığı görevlerini üstlendi. Seçkin bir proleter devrimci, Çin kadın hareketinin öncüsü ve seçkin liderlerinden, uluslararası ilerici kadınlar hareketinin ünlü simalarından biriydi.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor