Shanxi’deki eski Pingyao kenti

   

Çin'in kuzeyindeki Shanxi eyaletindeki eski Pingyao kenti, 1997 yılında UNESCO tarafından "Dünya Mirasları Listesi"ne alındı. Dünya Mirasları Komitesi eski Pingyao kenti konusunda şu değerlendirmeyi yaptı: "Eski Pingyao kenti, Çin'de en iyi korunan eski bir ilçe-kentidir. Bu kent, insanlara Çin'in eski çağlardaki kültürünü, toplumunu, ekonomisini ve dinsel gelişimini gösteriyor.”

Shanxi’deki eski Pingyao kenti

M.Ö 9. yüzyılda inşa edilen eski Pingyao kenti, kare şeklindedir. Kentin yüzölçümü yalnızca 2.25 kilometrekaredir. Bugün eski Pingyao kentinde hâlâ görülebilen yapıların çoğunluğu, yaklaşık 600 yıl önce yapıldı. Kent duvarları ile kentteki caddeler, konutlar, dükkânlar ve tapınak gibi yapılar iyi korunmuştur. Çin'in Han milliyetinin binlerce yılda oluşturduğu geleneksel kültürü yansıtan eski Pingyao kenti, "Çin'in Ming ve Qing hanedanları döneminde (1368-1911) mimarlık sanatı müzesi" olarak adlandırılır.

Eski Pingyao kentinin duvarları, ilk olarak 2800 yıl önce topraktan yapıldı. 1370 yılında, toprak duvarlar, tuğla ve taş olarak değiştirildi ve sürekli sağlamlaştırıldı. Bugün bu duvarlar, o zamanki yapı ve çehresini korumaktadır.

Eski Pingyao kent duvarlarının uzunluğu, 6 bin metreden fazladır, yükseklikleri de 12 metreye ulaşmaktadır. Kaplumbağa şeklinde görülen duvarların, kuzeyde ve güneyde birer kapısı, doğuda ve batıda ikişer kapısı vardır. Kentin güney kapısı, kaplumbağanın başını, kapının önündeki iki kuyu, kaplumbağanın iki gözünü andırır. Kaplumbağanın kuyruğunu andıran kuzey kapısı, kentteki en çukur yerdir. Kentteki tüm sular burada toplanarak kent dışına boşaltılır. Kaplumbağa, Çin'in geleneksel kültüründe uzun ömürlülüğü simgeler. Eski Pingyao kent duvarlarının şekli, o zamanların insanlarının, Pingyao kentinin kaplumbağa gücüyle, sonsuza kadar sapsağlam kalması yönündeki beklentilerini gösteriyor. Eski Pingyao kentinin merkezinden geçen ve güneyden kuzeye uzanan büyük cadde, kentin eksenidir. Bu caddenin iki yanında birçok sokak bulunuyor. Kentte düzenli olarak inşa edilen tüm yapıların kendilerine özgü işlevleri var.

Shanxi’deki eski Pingyao kenti

Eski Pingyao kentindeki konutların hepsi "Siheyuan", yani bir avlunun dört tarafına sıralanan evlerden oluşan konut tarzındadır. Siheyuan duvarlarının yüksekliği 7-8 metreye ulaşır. Bu kentteki Siheyuan'ın en büyük özelliği, ana odasının, Çin'in kuzeybatısındaki geleneksel mağara şeklini korumasıdır. Evler üzerindeki tahta ve tuğladan oymalar ile pencere üzerine yapıştırılan kağıt kesmeler, yoğun kırsal bölge havasının hüküm sürdüğünü gösterir. Pingyao kentinde bulunan 4 bini aşkın konutun çoğunluğu, Ming ve Qing hanedanları döneminde inşa edildi. Bunlardan 400'ü bugüne kadar iyi korunarak, Han milliyetinin yaşadığı bölgedeki en iyi korunan eski konutlar topluluğu Kabul edilir.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor