Hu Songhua

   

Hu Songhua

Hu Songhua (1930- ) Çin'in ünlü şarkıcısı.

1930 yılında Beijing'de Man milliyetinden bir ailenin çocuğu olarak doğan Hu Songhu, gençliğinde söylediği “Senjidema” ve “Bereketli Hasat Şarkısı” şarkılarıyla ismini duyurdu. Hu Songhua, 1952 yılında Merkezi Milliyetler Dans Topluluğu'nun gösterilerine katılmaya başladı.

Hu Songhua, çok küçükken Çin'in etnik gruplarının şarkılarına ilgi duymaya başladı.

1952 yılında büyük çaplı dans destanı “Doğu Kızıldır”da Moğol milliyetinin “Övgü Şarkısı” adlı bir şarkı vardı. Moğol milliyetinin yaşamını çok iyi bilen Hu Songhua, bu şarkıyı söyleme fırsatını elde etti. Hu Songhua, bu şarkıyı en güzel şekilde söylemek için otlaklarda yaşadığı günleri hatırlayarak, duygusal açıdan Moğol milliyetine özgü bir yöntemle bu şarkıyı söyledi. Bu şarkı seyirciler ile şarkıcı arasında aynı duyguyu yaratabilmesinden dolayı yaygınlaştı ve sevildi. Bu şarkı Hu Songhua'yı temsil eden bir şarkı oldu.

Opera eseri Ayiguli'de başrol oynayan Hu Songhua, ayrıca Çin'in ilk müzikli filmi “A Shima”nın kaydı sırasında başrolün söylemesi gereken tüm şarkıları ve ünlü müzisyen Shi Guangnan'ın önemli eseri olan müzikli efsane filmi “Sihirli Zümrüt”ün kaydı sırasında başrolün söylemesi gereken şarkıların bazılarını söyledi. Hu Songhua, ayrıca “Lei Feng” ve “Vatanımız, Annem!” dahil başka filmler için de şarkılar söyledi.

Hu Songhua, 1992 yılında kendi çabalarıyla oluşturduğu çekim ekibi ile farklı milliyetlerin müzik tarzlarını gösteren ve 12 bölümden oluşan “Şarkılarla Dolu Uzun Yolculuk” adlı sanat filminin çekimini yaptı. Hu Songhua, bu filmin genel yönetmenliği, genel direktörlüğü, baş şarkıcılığını üstlenirken ve bu film için başrol oynarken, eşi ünlü dansçı Zhang Manru, filmin yapımcılığını yaptı. Bu sanat filmi Çin'in etnik gruplarının seçkin geleneksel sanatlarını göstermesinden dolayı, seyirciler tarafından sevildi.

Hu Songhua'nın yıllardır ve 40'dan fazla etnik grubun yaşadığı yerlere giderek folk şarkıları toplaması ve halk sanatçılarından müzik öğrenmesinden dolayı, şarkılarda zariflik, parlaklık ile duygu, güç ile yumuşaklığın bir arada bulunduğu kendine özgü sanat tarzı oluştu.

Hu Songhua'nın önemli şarkılarının başında “Övgü Şarkısı” ve “Taptaze Bir Çiçek” geliyor.

[Müzik eserini dinleyin]: Övgü Şarkısı


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor