Üç Boğaz Barajı Projesi

   

Çin'in Yangtze Nehri'nde zengin su enerjisi kaynağı rezervi bulunuyor. Yangtze Nehri'ndeki Üç Boğaz Barajı Projesi Yangtze Nehri'nin düzenlenmesi ve kalkındırılması için anahtar proje. Üç Boğaz Projesi'nin Yangtze Nehri'nin orta kısmında bulunan Hubei eyaletinin Yichang kentindeki Sandouping bölgesinde uygulanmasına karar verilmesinin nedenleri, buradaki nehir vadisinin çok geniş oluşundan, tam ve sert granit üzerinde bulunmasındandır. Buradan nehrin ilk kısmındaki 1 milyon km2 toprak kontrol altına alınır ve her yıl geçen ortalama su miktarı 500 milyar metreküpe ulaşır.

Üç Boğaz Barajı Projesi


Yangtze Nehri'ndeki Üç Boğaz Barajı Pprojesi “birinci derecede kalkındırılması, inşasının bir defa tamamlanması, aşamalı olarak su depolanması ve yöre sakinlerinin devamlı göç ettirilmesi” gibi yöntemlerle uygulanıyor. Barajın genel tepe uzunluğu 3035 metredir. Su alanının normal su seviyesi 175 metre, genel su kapasitesi 39 milyar 300 milyon metreküptür.

Tümüyle tamamlanan Üç Boğaz Barajı Projesi sel önleme, elektrik üretme, taşımacılık, su ürünleri yetiştirme, turizm, ekolojik koruma, çevre temizleme, kalkınma niteliğindeki göç, Çin'in güneyinden kuzeyine su nakledilmesi ve sulama gibi çok sayıda fonksiyonu gerçekleştirecektir.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor