Sanayi

   

Sanayi Çin'de 1950'li yılların başlarından itibaren hızlı bir gelişme dönemine girmeye başladı. Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1949 yılında Çin sanayisinin kapsamlı yeniden yapılanma ve gelişme dönemine girmesinden reform ve dışa açılma politikasının uygulandığı 1978 yılına kadar Çin'de sanayi belli bir sistem temelinde kuruldu. Geleneksel petrol sanayisi, yeni kalkındırılan kimyasal ve elektronik sanayi sektörleri hızlı gelişme kaydettiler. Yüksek bilim ve teknoloji gerektiren nükleer ve uzay sanayileri de büyük boyutta geliştirildiler. 1970'li yılların sonlarından bu yana, Çin'de sanayinin gelişmesi daha da hızlandırıldı. 1979-2003 yılları arasında endüstriyel katma değerin artış hızı, ortalama her yıl yüzde 10'un üzerine çıktı.

50 yıldan beri Çin'in belli başlı sanayi ürünleri onlarca, hatta yüzlerce kat artış gösteriyor. Çok miktarda sanayi ürünü dünyanın çeşitli yerlerine ihraç ediliyor. 1996 yılından bu yana demir-çelik, kömür, çimento, kimyasal gübre ve televizyon gibi ürünlerin üretimi dünya sıralamasında ilk sırada yer almaktadır.

2003 yılında Çin'in sanayi katma değeri bir önceki yıla göre yüzde 12.6 artarak 5 trilyon 361 milyar 200 milyon yuanı buldu. Halen Çin'de yalnız uçak, gemi ve otomobil değil, uydu ve modern sanayi donatımları da üretilebiliyor ve nispeten yüksek teknoloji düzeyine sahip olan bağımsız bir sanayi sistemi kurulmuş durumda. Gelecekte Çin'de sanayinin ekonomik gelişmedeki itici rolünü güçlendirmek için bilgi teknolojisinin sanayileşmeyi ilerletmesi stratejisi daha da sıkı biçimde uygulanacaktır.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor